Strona głównaChorobyNa raka mózgu częściej chorują lepiej wykształceni

Na raka mózgu częściej chorują lepiej wykształceni

U osób z wyższym wykształceniem i lepiej sytuowanych częściej rozwija się guz mózgu.
Ze szwedzkich badań wynika, że osoby z i lepszą pracą częściej zachorowująna jeden z trzech rodzajów guza mózgu: glejaka, oponiaka lub nerwiaka słuchowego.

Taki związek może wynikać z faktu, że ludzie o lepszym uposażeniu i wyższej edukacji szybciej dostrzegają problemy zdrowotne. „Ludzie z wyższym wykształceniem szybciej wykrywają objawy i zgłaszają się do lekarza wcześniej", mówi Amal Khanolkar University College London's Institute of Child Health. Co wiecej, cechują się wyższym prawdopodobieństwem umieszczenia danych medycznych w rejestrze.

Uczeni zebrali informacje medyczne dotyczące guzów mózgu zgromadzone na przestrzeni ośmiu lat. Okazało się, że mężczyźni po co najmniej trzech latach studiów byli o 19 proc. bardziej narażeni na glejaka w porównaniu do słabiej wykształconych panów. Jeśli chodzi o kobiety - te z wyższą edukacją cechowały się o 23 proc. większym ryzykiem wspomnianego raka niż pozostałe.

Wyższe zarobki oznaczały o 14 procent zwiększone ryzyko glejaka u mężczyzn, natomiast kierownicze stanowisko pracy związane było z o 20 procent wyższym ryzykiem glejaka i o 50 procent większym zargożeniem zachorowania na nerwiaka słuchowego.

Kobiety na kierowniczym stanowisku odznaczały się o 26 procent zwiększonym prawdopodobieństwem glejaka i 14 procent - oponiaka w porównaniu do kobiet mających robotnicze zajęcie.

Glejaki to guzy nowotworowe, które rozwijają się w komórkach glejowych, czyli chroniących neurony, a oponiaki są nowotworami, które powstają w tkankach chroniących mózg i rdzeń kręgowy. Nerwiaki słuchowe rozwijają się tej części mózgu, przez którą przechodzi nerw słuchowy.

Na pytanie, skąd taka relacja, uczeni odpowiadają, że być może po prostu osób o lepszym uposażeniu są częściej odnotowywane w rejestrach. Być może też osoby, którym lepiej się powodzi, mają szerszy dostęp do leków, które moga sprzyjać rakowi mózgu lub też za tak istatus quo odpowiedzialny jest styl życia, spekulują badacze.
Wyniki badań są dostępne w Journal of Epidemiology and Community Health.

Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • EWST.pl
  • Pola Nadziei
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Aktywni 50+
  • Oferty pracy