Strona głównaChorobyNadciśnienie przyspiesza osłabienie zdolności poznawczych

Nadciśnienie przyspiesza osłabienie zdolności poznawczych

Nadciśnienie przyspiesza osłabienie zdolności poznawczych u osób i w średnim, i w starszym wieku.
Nadciśnienie przyspiesza osłabienie zdolności poznawczych [fot. kalhh from Pixabay]
Nadmierne ciśnienie krwi jest czynnikiem ryzyka dla funkcji poznawczych, takich jak , płynność werbalna, . Ciśnienie skurczowe na poziomie 120 mmHg - 129 mmHg jest uważane za podwyższone. Za nadciśnienie zaś uważa się jego odczyt powyżej 130 mmHg. Diagnozuje się je także, gdy poziom ciśnienia rozkurczowego wynosi powyżej 80 mmHg.
- Spodziewaliśmy się, że negatywny wpływ na funkcje poznawcze będzie silniejszy, gdy nadciśnienie zacznie się w młodszym wieku, jednak wyniki pokazują podobnie przyspieszony spadek możliwości poznawczych, niezależnie od tego, czy nadciśnienie zaczęło się w średnim, czy w starszym wieku - mówi dr Sandhi M. Barreto Universidade Federal de Minas Gerais w Belo Horizonte w Brazylii. - Odkryliśmy również, że skuteczne leczenie nadciśnienia w każdym okresie życia może zmniejszyć lub zapobiec temu przyspieszeniu zaburzeń poznawczych - dodaje dr Barreto.
W badaniach przeanalizowano wyniki testów ponad 7 tysięcy ludzi w średnim wieku 59 lat. Uczestnicy badania byli monitorowani średnio przez niemal 4 lata; testy obejmowały analizę pamięci, płynności słownej i funkcji wykonawczych, w tym koncentracji i innych czynników związanych z myśleniem i rozumowaniem.

Okazało się, że:
  • skurczowe ciśnienie krwi między 121 a 139 mmHg lub rozkurczowe ciśnienie krwi między 81 a 89 mmHg, jeśli nie stosowano leków hipotensyjnych, wiązało się z przyspieszonym spadkiem zdolności poznawczych u osób w średnim i starszym wieku;
  • szybkość osłabienia funkcji poznawczych przyspieszała niezależnie od czasu trwania nadciśnienia;
  • osoby z niekontrolowanym nadciśnieniem tętniczym wykazywały znacznie szybsze osłabienie pamięci i ogólnych funkcji poznawczych niż ci, którzy kontrolowali nadciśnienie.
Poza wieloma innymi korzyściami płynącymi z kontroli ciśnienia krwi, wyniki podkreślają znaczenie jego monitorowania i regulowania u pacjentów w każdym wieku, by spowolnić u nich , mówią autorzy badań. Okazuje się też, że istotne jest kontrolowanie ciśnienia przez całe życie, bo odchylenia od normy oznaczają wyższe ryzyko problemów poznawczych w każdym czasie, dodają uczeni.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Akademia Pełni Życia
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Umierać po ludzku
  • Oferty pracy