Strona głównaChorobyNadwaga odpowieda za 4 proc. nowotworów

Nadwaga odpowieda za 4 proc. nowotworów

Nadmierna waga jest odpowiedzialna za 4 proc. diagnozowanych co roku nowotworów.
Nadwaga odpowieda za 4 proc. nowotworów [Fot. BillionPhotos.com - Fotolia.com]
Z obliczeń brtyjskich (Imperial College of London) i amerykańskich (Harvard T.H. Chan School of Public Health) uczonych wynika, że nadwaga i są odpowiedzialne za co najmniej kilka proc. corocznie diagnozowanych przypadków .

Od jakiegoś czasu wiadomo, że nadmiar kilogramów może być czynnikiem sprzyjającym nowotworom. Z szacunków wynika, że zbyt duża masa ciała odpowiada za aż ponad pół miliona rozpoznawanych globalnie każdego roku przypadków raka.

Wskaźniki pacjentów chorujących na nowotwory z powodu nadwagi różnią się w zależności od obszarów geograficznych: najniższe są w krajach biednych (ok. 1 proc.), a najwyższe w państwach bogatych - sięgają 7 do 8 proc. wszystkich przypadków raka.

Badania pokazały, że podwyższony BMI oznacza większe zagrożenie aż 13 różnymi typami nowotworu, rzecz dotyczy: , odbytnicy, macicy, rak przełyku, rak pęcherzyka żółciowego, nerek, , jajników, , i tarczycy, a także oponiaka i szpiczaka mnogiego.

Swoje obliczenia badacze przedstawili w A Cancer Journal for Clinicians.

Przeczytaj także


Nowotwór piersi - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nowotwór piersi (rak piersi, rak sutka) należy do najczęściej występujących chorób onkologicznych u kobiet. W Polsce notuje się prawie 10 tys. nowych zachorowań rocznie, co oznacza, że każdego roku na nowotwory piersi zachoruje 30 na 100 tys. kobiet. czytaj dalej »


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • EWST.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Kobiety.net.pl
  • Oferty pracy