Strona głównaChorobyNowszy test na cukrzycę nie tak skuteczny

Nowszy test na cukrzycę nie tak skuteczny

Nowy powszechnie używany test może nie wykryć cukrzycy, test starszy jest skuteczniejszy w tym zakresie, wynika z amerykańskich badań.
Nowszy test na cukrzycę nie tak skuteczny [Fot. jarun011 - Fotolia.com]
Nowszy test - związany z hemoglobiną A1C - nie wykrył trzech czwartych przypadków cukrzycy stwierdzonych w starszym, doustnym teście obciążenia .
jest obecnie bardzo powszechną chorobą i świat medyczny usilnie szuka najdogodniejszych sposobów jej diagnozowania oraz leczenia. Od 2010 roku popularyzowany jest test A1C (czyli pomiar hemoglobiny glikowanej), bo jest mniej uciążliwy, mówią uczeni z City of Hope National Medical Center w Los Angeles. Doustny test obciążenia glukozą jest bardziej kłopotliwy, ale daje więcej informacji o fizjologii pacjenta.

W badaniu wzięło udział 9 tysięcy osób, które zostały poddane obydwu wspomnianym testom. Okazało się, że badanie A1C nie wykazało cukrzycy w 73 przypadkach, które wykryto dzięki doustnemu testowi obciążenia glukozą.

Autorzy nie wiedzą dokładnie, skąd taka różnica. Wiadomo jednak, że test A1C może być niewiarygodny u ludzi z i niektórymi zaburzeniami krwi.

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia na całym świecie na cukrzycę chorują 422 miliony ludzi. Choroba jest jedną z głównych przyczyn utraty wzroku, niewydolności nerek, serca, mózgu i amputacji kończyn dolnych. Co roku z jej powodu umiera 1,6 mln pacjentów, a kolejne 2,2 mln traci życie z przyczyn związanych z cukrzycą. WHO szacuje, że cukrzyca była siódmą główną przyczyną zgonów w 2016 roku.

Aby zapobiec rozwojowi choroby lub opóźnić jej wystąpienie, trzeba , regularnie ćwiczyć utrzmywać prawidłową wagę, zalecają lekarze.

Wyniki badań przedstawiono podczas dorocznego spotkania Endocrine Society.

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Pola Nadziei
  • Hospicja.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Aktywni 50+
  • Oferty pracy