Strona głównaChorobyObturacyjny bezdech senny a udar mózgu

Obturacyjny bezdech senny a udar mózgu

Bez względu na to, jak często możemy słyszeć dowcipy na ten temat, chrapanie nie jest niczym zabawnym. Jeśli towarzyszy temu bezdech senny, może to być sprawa życia i śmierci, ostrzega Lesley Dobson z sagazone.
Większość z nas polega na spokojnym śnie, pozwala bowiem „naładować nasze akumulatory". Ale do około 3,5% mężczyzn i 1,5% kobiet, którzy doświadczają bezdechu sennego z powodu chrapania, łóżka mogą stać się prawdziwym polem bitwy o zdrowie i życie.

Obturacyjny bezdech senny (Obstructive sleep apnoea - OSA) jest poważną dolegliwością polegającą na tym, że mięśnie gardła podczas snu rozluźniają się blokując drogę przepływu powietrza. Bezdech trwa zwykle około 10 sekund, przez ten czas tlen nie dociera do organizmu osoby śpiącej.

Do objawów OSA należą: głośne chrapanie, częste wybudzenia, duszności, trudności w zasypianiu, częste oddawanie moczu w godzinach nocnych, nadmierna senność w ciągu dnia, osłabienie funkcji poznawczych, bóle głowy, drażliwość, skłonność do depresji.

Wcześniejsze badania wiązały bezdech senny ze zwiększonym ryzykiem udaru mózgu u mężczyzn. Teraz amerykańscy naukowcy wykazali, że związek jest o wiele silniejszy niż wcześniej sądzono. Ponadto, testy po raz pierwszy udowodniły, iż bezdech ma wpływ na wyższe prawdopodobieństwo udaru mózgu u kobiet.

Naukowcy ze Sleep Heart Health Study w dziewięciu ośrodkach w USA przeprowadzili badania z udziałem 5400 osób w wieku powyżej 40 lat. Żaden z uczestników nie miał w swej historii chorób udaru mózgu. Testy trwały dziewięć lat.

Wyniki wykazały, że nawet mężczyźni z łagodnym bezdechem sennym są narażeni na udar mózgu. Im poważniejsza forma OSA, tym większe ryzyko udaru. U mężczyzn z umiarkowanym lub ciężkim bezdechem sennym ryzyko udaru mózgu jest trzykrotnie większe w porównaniu do mężczyzn, którzy nie doświadczają bezdechu lub doznają łagodnego OSA. U kobiet cierpiących na obturacyjny bezdech senny także zanotowano wzrost ryzyka wystąpienia udaru.

- Nasze badania wykazały, że OSA jest czynnikiem ryzyka wystąpienia udaru mózgu. W sumie zwiększone prawdopodobieństwo udaru mózgu spowodowane OSA jest porównywalne do dodania 10 lat do wieku pacjentów - mówi profesor Susan Redline z Case Western Reserve z Uniwersytetu w Cleveland.

- Te nowe dane potwierdzają wcześniejsze ustalenia związku pomiędzy obturacyjnym bezdechem sennym i udarem mózgu, jednocześnie zaś zwiększają szanse na skuteczniejsze zapobieganie udarowi - dzięki leczeniu OSA - wyjaśnia doktor Andrew Cummin ze Sleep Centre w Imperial College Healthcare Trust.

Inne zagrożenie dla zdrowia związane z OSA to: wysokie ciśnienie krwi, nieregularny rytm serc, zawał mięśnia sercowego. Ponadto, osoby cierpiące na bezdech okazały się siedem razy bardziej narażone na wypadek samochodowy.

OSA leczy się niefarmakologicznie poprzez kontrolę wagi, ograniczenie spożycia alkoholu, rezygnację ze stosowania środków nasennych, rzucenie palenia. Ponadto, stosuje się leczenie chirurgiczne - operacje korekcyjne oraz laseroterapię, stosowane są także protezy nazębne. Przy zaawansowanym bezdechu używa się protezy powietrznej CPAP: w czasie snu wtłacza przez nos, bądź usta, powietrze pod zwiększonym ciśnieniem, co zapobiega zapadaniu się gardła i powstawaniu bezdechu.

Udar mózgu stanowi trzecią co do częstości przyczyna umieralności oraz główny powód trwałej niesprawności u dorosłych ludzi w Polsce. - Każdy może pomóc zmniejszyć ryzyko wystąpienia udaru mózgu dokonując prostych zmian w stylu życia, takich jak o regularna kontrola ciśnienia krwi, rzucenie palenia, ograniczenie spożycia alkoholu, stosowanie odpowiedniej diety i podejmowanie wysiłku fizycznego -mówi Jacob Sattelmeir z Harvard School of Public Health w Bostonie.

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Komentarze

  • 05:52:49, 21-04-2011 dana70

    Do tego trzeba dodac ,że bezdech senny powodują wyrywania zębów i aparaty ortodontyczne. Z drugiej strony leczenie bezdechu sennego wykonuja stomatolodzy takimi szynami jak EMA. Mało kto wie ale jest to o wiele lepsze niz te elektroniczne kagańce na twarz ...

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Aktywni 50+
  • Oferty pracy

  X   Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.   X