Strona głównaChorobyPOChP: ważna dieta

POChP: ważna dieta

Osoby chore na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc (POChP) powinny szczególnie zwracać uwagę na swoją dietę. U chorych równie często występuje problem z otyłością, jak i niedożywieniem. Obie sytuacje są niekorzystne dla organizmu i prowadzą do nasilenia objawów choroby: nadwaga wymaga bowiem dostarczania dużej ilości tlenu do nadmiaru tkanek, do czego układ oddechowy chorego na POChP nie jest przygotowany, niedowaga natomiast prowadzi do osłabienia mięśni, przede wszystkim oddechowych i pogłębia chorobę. Należy tak układać dietę, aby uzyskać prawidłową masę ciała, która powinna dla chorego na POChP znajdować się w przedziale 18,5 a 24,5 wskaźnika BMI.
POChP: ważna dieta [© Arpad Nagy-Bagoly - Fotolia.com] Głównym objawem jest duszność występująca podczas niewielkiego nawet, wysiłku fizycznego. Odpowiednia dieta może pomóc chorym złagodzić te objawy. Układając jadłospis chorego, przed podjęciem decyzji o kaloryczności posiłków, powinniśmy przede wszystkim ocenić aktualny stan odżywiania pacjenta. Dietę chorego na POChP determinuje przede wszystkim ilość tlenu niezbędna do spalania zjadanych pokarmów. Należy sprawdzać wagę pacjenta i na tej podstawie ocenić jego dzienne zapotrzebowanie energetyczne. Biorąc pod uwagę istotę choroby, przy komponowaniu diety chorego na POChP musimy uwzględnić znacznie zwiększoną pracę przepony występującą w tej dolegliwości. Należy więc unikać zbyt obfitych posiłków i produktów powodujących wzdęcia, które unoszą przeponę ku górze i znacznie utrudniają oddychanie.

– Dieta chorego na POChP, którego masa ciała jest prawidłowa nie różni się od diety innych osób: powinien jeść małe posiłki, ale często. Tak jak przy zdrowej, zbilansowanej diecie, zaleca się jedzenie pięciu posiłków dziennie. Jednak bardzo ważne jest, aby były one objętościowo niewielkie i nie – duża objętość gazów w układzie pokarmowym może utrudniać prawidłową wentylację płuc. Chorzy na POCHP z niedoborem masy ciała powinni spożywać pokarmy bogato energetyczne i zawierające kwasy tłuszczowe, oraz węglowodany – podkreśla prof. dr n. med. Adam Antczak, ekspert kampanii Płuca Polski.

W bardzo zaawansowanym stadium choroby duszność utrudnia pacjentowi robienie zakupów, przygotowywanie posiłków, a nawet spożywanie pokarmu. W związku z uciskiem przepony na żołądek, chory wcześnie czuje się syty. Dlatego osoby wychudzone powinny jadać dania bardziej kaloryczne, by wzmocnić mięśnie oddechowe.

– Chory z POChP musi także dbać o regularne wypróżnienia, jego dieta powinna więc być bogata w błonnik. Należy również unikać jedzenia bezpośrednio przed położeniem się spać. Ostatni posiłek należy zjeść minimum trzy godziny przed położeniem się do łóżka, ponieważ w pozycji leżącej wypełniony pokarmem i połykanym powietrzem układ pokarmowy zwyczajnie zajmuje sporą objętość mogąc wywoływać mechaniczny ucisk na struktury wewnątrz klatki piersiowej i utrudniać prawidłową wentylację płuc i nasila w ten sposób duszność – dodaje prof. dr. n. med. Adam Antczak.

POChP jest bardzo groźną chorobą. Według Światowej Organizacji Zdrowia zajmuje ona 4. miejsce wśród najczęstszych przyczyn zgonów, a w Polsce z jej powodu rocznie umiera ok. 17 tys. osób. Przewlekła obturacyjna choroba płuc dotyka głównie osoby w średnim i starszym wieku. Oprócz nieustępującej duszności, chorym dokucza także kaszel i konieczność częstszego wykrztuszania wydzieliny. W celu diagnozy POChP, osoby podejrzewające u siebie to schorzenie, powinny poddać się prostemu i nieinwazyjnemu pomiarowi oddechu, tzw. . Badania zalecane są głównie osobom po 40 roku życia, które są czynnymi lub biernymi palaczami.

Płuca Polski

Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 14:39:25, 20-04-2017 ~gość: 91.238.62.xxx

    zgadza sie, POChP to bardzo groźna choroba o odpowiedniej diecie piszemy także u siebie - zapraszam

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Hospicja.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Aktywni 50+
  • Oferty pracy