Strona głównaChorobyPacjenci z cukrzycą powinni utrzymywać niskie ciśnienie krwi

Pacjenci z cukrzycą powinni utrzymywać niskie ciśnienie krwi

Dla diabetyków utrzymywanie ciśnienia krwina poziomie nie wyższym niż 130/80 jest kluczowe, by mogli uchronić się przed zawałami i udarami.
Pacjenci z cukrzycą powinni utrzymywać niskie ciśnienie krwi [© DragonImages - Fotolia.com]
W niedawno zakończonych czteroletnich badaniach wzięło udział 11 tysięcy osób z cukrzycą typu 2. Niektórym uczestnikom podano leki na nadciśnienie peryndopryl i indapamid, inni otrzymawali placebo. Jak się okazało, w grupie przyjmującej leki odnotowano mniej , i innych . Było w niej też mniej zgonów w danym okresie i to bez względu na to, jaki poziom ciśnienia uczestnicy mieli na początku badań.

Odkrycia pokazują korzyści płynące z intensywniejszego działania mającego na celu utrzymanie ciśnienia na poziomie 130/80 lub niższym. W środowisku medycznym nie ma zgody co do postępowania w tym zakresie u diabetyków, ale to kolejne analizy, które pokazują wartość obniżania ciśnienia krwi u tych pacjentów, wskazują autorzy z National University of Ireland.

Na całym świecie na choruje ponad 400 milionów ludzi. Jakkolwiek na rozwój choroby mają wpływ czynniki genetyczne, w dużej mierze jej pojawienie się ma związek ze stylem życia - i brak aktywności fizycznej to główne czynniki powstawania choroby. Szacuje się, że dotyczy nawet ponad 70 proc. diabetyków, a wiadomo jednocześnie, że osoby z cukrzycą są dwa razy bardziej narażone na śmierć z powodu chorób układu krążenia niż ludzie bez tej choroby. Co więcej, cechują się one takim samym ryzykiem zawału serca, jak ci, którzy już go przeszli.

Wyniki badań opublikowano w magazynie Hypertension.

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Akademia Pełni Życia
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Oferty pracy