Strona głównaChorobyPalenie papierosów przynosi niewydolność serca

Palenie papierosów przynosi niewydolność serca

U osób palących papierosy niewydolność serca rozwija się dwukrotnie częściej niż u ludzi, którzy nigdy nie palili.
Palenie papierosów przynosi niewydolność serca [fot. Myriams-Fotos from Pixabay]
Na Uniwersytecie Johnsa Hopkinsa sprawdzono, jak oddziałuje na ryzyko dwóch podtypów niewydolności serca: ze zmniejszoną frakcją wyrzutową i zachowaną frakcją wyrzutową. Okazało się, że nie tylko palacze są bardziej narażeni na te formy niewydolności serca, ale także byli palacze, i to nawet po kilku dekadach od porzucenia nałogu palenia.

to postępujący stan, w którym serce traci zdolność pompowania dostatecznej ilości krwi dla zaspokojenia potrzeb organizmu. Jest to jedna z najczęstszych przyczyn niepełnosprawności i śmierci w krajach rozwiniętych. Poza paleniem papierosów, czynniki ryzyka niewydolności serca obejmują: , , cukrzycę, i podeszły wiek.

Istnieją dwa rodzaje niewydolności serca: ze zmniejszoną frakcją wyrzutową i zachowaną frakcją wyrzutową. W przypadku tego pierwszego lewa komora serca nie kurczy odpowiednio podczas w czasie krwi do organizmu. Jeśli chodzi o drugą formę niewydolności, jest ściślej powiązana z chorobą wieńcową. Leczenie problemu obejmuje farmakoterapię, która poprawia rokowania.

Przy niewydolności z zachowaną frakcją wyrzutową, lewa komora nie rozluźnia się wystarczająco po skurczu, a leczenie tej dolegliwości jest bardzo ograniczone, co sprawia, że zapobieganie ma tu szczególne znaczenie. Równocześnie czynniki ryzyka są w tym przypadku mniej jasne. Niektóre wcześniejsze badania łączyły palenie papierosów z wyższym ryzykiem zachowanej frakcji wyrzutowej, inne jednak - nie.

Teraz ustalono, że w porównaniu z osobami nigdy niepalącymi, palacze mieli o 2,28 razy wyższy wskaźnik niewydolności serca z zachowaną frakcją wyrzutową i o 2,16 razy wyższy tej ze zmniejszoną frakcją wyrzutową.

Ponadto im więcej papierosów dziennie palono i trwało to dłużej, tym wyższe było zagrożenie niewydolnością serca. Podobnie, porzucenie nałogu miało związek z niższym ryzykiem dolegliwości. Ogólnie rzecz ujmując, byli palacze odznaczali się o 31 i 36 proc. wyższym prawdopodobieństwem odpowiednio niewydolności z zachowaną frakcję wyrzutową i ze zmniejszoną frakcję wyrzutową w porównaniu do tych, którzy nigdy nie palili

Na podstawie:

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • EWST.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Hospicja.pl
  • Aktywni 50+
  • Oferty pracy