Strona głównaChorobyPięć czynników pogorszenia pamięci

Pięć czynników pogorszenia pamięci

Każdy z nas od czasu do czasu o czymś zapomina, ale jeśli zjawisko to nasila się, może być za nie odpowiedzialny któryś z poniższych czynników (jeden lub kilka jednocześnie).
Pięć czynników pogorszenia pamięci [Fot. RFBSIP - Fotolia.com]

Menopauza

Objawy , takie jak uderzenia gorąca czy nocne poty, nierzadko są na tyle silne, że mogą zaburzać sen, to z kolei skutkuje problemami z pamięcią. Zbyt krótki lub często przerywany odpoczynek przekłada się na odczuwanie zmęczenia w ciągu dnia i osłabienie zdolności koncentrowania się, etc.

Stres

Wyższy poziom kortyzolu, czyli hormonu , przyspiesza pogarszanie się pamięci krótkotrwałej (operacyjnej). Liczne badania dowiodły, że szczególnie przewlekły stres wiąże się ze znacznym pogorszeniem zdolności zapamiętywania.

Choroby tarczycy

Jakkolwiek tarczyca nie bierze udziału w procesie zapamiętywania, ma udział w regulowaniu wielu procesów w organizmie. Odnotowano, że zarówno nadmierne, jak i niedostateczne ilości hormonów produkowanych przez tarczycę skutkują zaburzeniami .

Siedzący styl życia

Osoby, które spędzają dużo czasu w pozycji siedzącej, odznaczają się cieńszymi strukturami mózgowymi w obszarach, które wiążą się z pamięcią. Wiadomo też, że proces atrofii mózgu może być pierwszą fazą i , które obejmują także zaburzenia pamięci.

Leki

Określone leki mogą sprawić, że staniemy się bardziej zapominalscy. Jednymi z najbardziej za to odpowiedzialnych są benzodiazepiny, substancje przepisywane m. in. osobom z zaburzeniami lękowymi, cierpiącym na bezsenność i alkoholikom. Podobne skutki dają także trójcykliczne , i beta-blokery (stosowane przy chorobie wieńcowej czy nadciśnieniu), a także niektóre leki na nietrzymanie moczu oraz leki antyhistaminowe (przepisywane ).

Serwis świąteczny senior.pl

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Umierać po ludzku
  • EWST.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Oferty pracy

  X   Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.   X