Strona głównaChorobyPrzewlekła choroba nerek - problem seniorów

Przewlekła choroba nerek - problem seniorów

Ośmiu na dziesięciu Polaków zapytanych o objawy, które mogą świadczyć o przewlekłej chorobie nerek (PChN) wskazało na częste wizyty w toalecie. Na drugim miejscu respondenci umieścili bóle mięśni i stawów – wynika z badania przeprowadzonego w ramach kampanii edukacyjnej „Dializa domowa – życie bez granic”. Czy możemy mówić o typowych objawach PChN i kto jest szczególnie narażony na tę chorobę?
O tym, jak poważny problem stanowią choroby nerek, świadczą alarmujące statystyki. W Polsce na nerki choruje ok. 4,5 miliona osób, czyli prawie 12 procent społeczeństwa. Choroby nerek występują cześciej niż . Przewlekła choroba nerek często rozwija się w sposób skryty przez kilka, a nawet kilkanaście lat, powodując trwałe ich uszkodzenie.

Im wcześniej wykryta jest choroba nerek i jej przyczyna tym większa szansa na jej zahamowanie i zapobiegnięcie nieodwracalnym zmianom. Przewlekła choroba nerek może rozwinąć się u każdego, jednak ryzyko zachorowania rośnie wraz z wiekiem. Grupą wiekową szczególną pod względem „wrażliwości” nerek na zachorowanie są seniorzy – osoby po 60-65. roku życia.

Jakie są tego przyczyny?
  • Przede wszystkim nerki starzeją się razem z człowiekiem. Po 40. roku życia efektywność ich pracy zmniejsza się o około 10 proc. z każdą kolejną dekadą.
  • Wiele chorób, które uszkadzają nerki, takie jak: miażdżyca, , cukrzyca typu 2 czy układu moczowego powszechniej występuje u osób starszych, a ich działanie zwykle dopiero po latach uszkadza nerki.
  • Organizm osób w podeszłym wieku jest wrażliwszy na potencjalne czynniki, które mogą pogarszać funkcje nerek. Nawet proste infekcje u osób po 60. roku życia, nieleczone, mogą być bardzo niebezpieczne.
  • Leki często przyjmowane przez seniorów np. przeciwbólowe i przeciwzapalne, również niektóre leki kardiologiczne, mają pewien potencjał uszkadzania nerek (są nefrotoksyczne).
  • U osób starszych łatwo dochodzi do odwodnienia, które jest wyjątkowo niebezpieczne dla nerek, powodując nawet ich ostrą niewydolność albo zaostrzenie przewlekłej choroby nerek. Skłonność do odwodnienia u osób starszych wynika z upośledzonej zdolności do zagęszczania moczu i zatrzymywania sodu, a także z osłabienia sprawności nerwowych i hormonalnych mechanizmów regulujących gospodarkę wodno-elektrolitową.
Osoby znajdujące się w grupie ryzyka powinny znajdować się pod stałą opieką lekarza. Niezwykle istotne jest, aby podczas wizyty u nefrologa otwarcie mówić o wszystkich swoich schorzeniach oraz przyjmowanych lekach. Najlepiej mieć przy sobie wynotowaną listę chorób przewlekłych i przyjmowanych leków. Bardzo przydatne dla nefrologa jest także dostarczenie dzienniczka z zapisanymi wynikami pomiarów ciśnienia tętniczego, a w przypadku osób z cukrzycą dzienniczka kontroli cukrzycy.

fot. prof. dr hab. n. med. Ryszard Gellert- Zdecydowana większość naszego społeczeństwa utożsamia przewlekłą chorobę nerek z problemami z oddawaniem moczu. Należy podkreślić, że to nie jest specyficzny objaw tej choroby. Pamiętajmy o tym, że w wielu przypadkach PChN nie daje żadnych oznak aż do bardzo zaawansowanych stadiów, kiedy jedynym rozwiązaniem terapeutycznym jest już tylko leczenie nerkozastępcze (dializoterapia lub przeszczep). Możemy natomiast na pewno mówić o czynnikach ryzyka, do których należą m.in. choroby nerek w rodzinie, nawracające infekcje dróg moczowych, miażdżyca, cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, choroby autoimmunologiczne, jak np. reumatoidalne zapalenie stawów lub toczeń trzewny. Wówczas dominują objawy choroby podstawowej a równolegle mogą się pojawić objawy choroby nerek (nadciśnienie tętnicze, niedokrwistość, chudnięcie, ospałość, brak apetytu, nudności i wymioty, bóle kostno-stawowe, zaburzenia snu), które dają o sobie znać w zaawansowanym ich uszkodzeniu. Wydaje mi się, że czynniki wskazane przez respondentów wynikały bardziej z głęboko zakorzenionych skojarzeń choroby nerek z bólem niż wiedzy Polaków na temat przewlekłej choroby nerek - tłumaczy prof. dr hab. n. med. Ryszard Gellert, Kierownik Kliniki Nefrologii Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego.
 
Strony : 1 2

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Miażdżyca - cholesterol - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Miażdżyca naczyń to przewlekła choroba prowadząca do stwardnienia tętnic. Na pojawienie się miażdżycy wpływają różne czynniki, powodowana jest nieodpowiednim sposobem odżywiania się, paleniem papierosów, otyłością, brakiem aktywności fizycznej, stresem. czytaj dalej »


Nadciśnienie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nadciśnienie tętnicze, czyli hipertensja to jedna z najczęściej występujących przewlekłych dolegliwości układu krwionośnego. Niestety, jest to również schorzenie groźne i jeśli nie jest leczone, może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, a nawet do śmierci. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 20:40:01, 30-06-2021 Adam64plus

    Niestety ból przy kamicy nerkowej nie jest mi obcy. Całe szczęście, że są zioła i naturalne preparaty ziołowe. W moim przypadku bardzo skuteczne okazało się picie dużej ilości płynów i zażywanie preparatu Ginjal Urit .

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kobiety.net.pl
  • Umierać po ludzku
  • EWST.pl
  • eGospodarka.pl
  • Oferty pracy