Strona głównaChorobyRak płuc - chorobę można przewidzieć za pomocą badań krwi

Rak płuc - chorobę można przewidzieć za pomocą badań krwi

Obecność specyficznych markerów guza (miRNA) oznacza zagrożenie chorobą u palaczy w wieku ponad 50 lat.
Rak płuc - chorobę można przewidzieć za pomocą badań krwi [© Remains - Fotolia.com] Poprzez proste badanie krwi można przewidzieć diagnozę znacznie wcześniej. Innowacyjna metoda została opracowana przez badaczy z Europejskiego Instytutu Onkologii w Mediolanie.

Badania wykazały, że specyficzne markery nowotworowe (miRNA) wykrywalne za pomocą prostego testu krwi są w stanie określić w populacji nałogowych palaczy powyżej 50 roku życia, kto jest narażony na zwiększone ryzyko zachorowania na raka płuc.

- Wiemy, że rak często prowadzi do zmian w miRNA, niewielkich fragmentach materiału genetycznego, obecnych w płynach biologicznych - mówi Pier Paolo Di Fiore, współautor badań.

- Uznaliśmy, że można zbadać przydatność tych cząstek dla wczesnego wykrywania nowotworu płuc. Przeanalizowaliśmy ich obecność we krwi 1115 nałogowych palaczy lub osób, które niegdyś . Odkryliśmy, że choroba nowotworowa płuc zaczyna się rozwijać, jeśli test jest dodatni. Oznacza to, że palacz powinien poddać się terapii tac ( opartej na docetakselu) w małych dawkach - wyjaśnia Di Fiore.

Wydaje się, że test miRNA ma wszystkie cechy, które pozwalają wykorzystać go w praktyce klinicznej w ramach badań przesiewowych raka płuca, szczególnie, że daje szanse na wczesne wykrywanie, wskazuje Di Fiore.

Rak płuc stanowi 13 procent wszystkich rozpoznań raka i 27 procent wszystkich zgonów z powodu nowotworów.

Choroba rozwija się głównie u osób starszych. Około dwie na trzy osoby, u których zdiagnozowano raka płuc, mają powyżej 65 lat; mniej niż 2 procent wszystkich przypadków odnotowuje się u osób w wieku poniżej 45 lat. Średni wiek w momencie diagnozy wynosi około 70 lat.

Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Hospicja.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Oferty pracy