Strona głównaChorobyRyzyko demencji można odczytać z krwi

Ryzyko demencji można odczytać z krwi

Większa ilość bezkomórkowych fragmentów DNA krążących we krwi może sygnalizować nasilone ryzyko przewlekłego stanu zapalnego związanego z wczesnymi oznakami słabości i demencji.
Ryzyko demencji można odczytać z krwi [fot. Ahmad Ardity from Pixabay]
Od dawna wiadomo, że krążące bez komórek genomowe DNA (ccf-gDNA) wskazuje na naturalną śmierć komórek w organizmie. Gdy dochodzi do apoptozy („zaprogramowanej śmierci"), komórki kurczą się, pęka błona komórkowa i w efekcie do organizmu dostaje się ich zawartość, w tym fragmenty DNA. Tak trafiają one do krwiobiegu.

- Wspomniane fragmenty DNA mogą wywoływać długotrwałe reakcje zapalne, które łączy się z przedwczesnym zniszczeniem i tkanek i narządów, w tym mózgu - mówi prof. Peter Abadir z Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa. - Organizm postrzega te fragmenty DNA jako coś, co należy usunąć, stąd organizmu działa szybciej niż powinien. Wywołuje to jego przeciążenie i może być czynnikiem początku demencji - dodaje prof. Abadir.

Nie dysponujemy obecnie skutecznymi lekami, które pozwoliłyby uwolnić się od choroby Alzheimera. Jednak możliwość zidentyfikowania na podstawie badań krwi osób najbardziej zagrożonych lub na wczesnych etapach choroby może dać szansę na spowolnienie objawów i zaplanowanie opieki nad pacjentem.

- Nasza światowa populacja szybko się starzeje. Czynimy tak wiele postępów, które pomogły nam przedłużyć życie, a teraz naszym celem jest zdrowsze funkcjonowanie pomimo upływu lat. i stają się coraz częstsze. Tymczasem jedno pobranie krwi pozwala zidentyfikować osoby, które mogą zyskać na wczesnej terapii - mówi geriatra dr Lolita Nidadavolu.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Umierać po ludzku
  • Aktywni 50+
  • Oferty pracy