|
|
![]() |

Katalog chorób
Alkoholizm
Andropauza
Angina
Astma
Ból, bóle głowy
Bezsenność
Choroba Alzheimera
Choroba Parkinsona
Choroba wieńcowa
Cukrzyca
Czerniak
Dyskopatia
Depresja
Egzema
Erekcja - zaburzenia erekcji
Gruźlica
Grypa
Hemoroidy
Jaskra
Menopauza
Nadciśnienie
Nietrzymanie moczu
Nowotwór jądra
Nowotwór piersi
Nowotwór prostaty
Osteoporoza
Otyłość
POChP
Paradontoza
Prostata - przerost prostaty
Przeziębienie
Reumatyzm
Schizofrenia
Stres
Stopa cukrzycowa
Suche oko
Udar cieplny
WZW B
Zgaga
Zwyrodnienie stawów
Żylaki
Katalog chorób »

Światowy Dzień Walki z Rakiem 2012
Dziś obchodzimy Dzień Walki z Rakiem. Choroba stanowi drugą na liscie przyczyn zgonów w naszym kraju. Co roku w Polsce diagnozuje się ponad 120 tysięcy nowotworów, a z ich powodu umiera niemal 100 tysięcy ludzi.
Święto ustanowiono dwanaście lat temu na Światowym Szczycie Walki z Rakiem zorganizowanym w Paryżu. Dzień ma podnosić świadomość zagrożenia chorobą i popularyzować zarówno zdrowy styl życia obniżający ryzyko zachorowania, jak i badania profilaktyczne.Organizatorzy Dnia wierzą, że pomoże on zapobiec milionom śmierci rocznie poprzez podnoszenie świadomości zagrożenia nowotworem i edukacji na temat raka. Ma być też elementem nacisku na rządzących na całym świecie, by podejmowali działania przeciw chorobie.
WHO wyznaczyła cel, by do 2025 roku zmniejszyć ilość zgonów z powodu chorób nizakaźnych o 25%. Jedną z najpowszechniej występujących chorób tego rodzaju jest właśnie rak. Aby to osiągnąć, konieczna jest popularyzacja zdrowego stylu życie i inwestycja w badania profilaktyczne. Jeśli zaś nic się nie zmieni - jak piszą eksperci WHO - globalna „epidemia" raka rozwinie się.
Co miesiąc 600.000 ludzi umiera na nowotwory, a wiele z tych zgonów możnaby uniknąć dzięki zwiększeniu rządowego wsparcia i finansowanie programów profilaktyki, wykrywania i leczenia chorób.
Szacuje się, że liczba zachorowań na raka i zgonów z jego powodu na całym świecie podwoi w ciągu najbliższych 20-40 lat. Największy wzrost najprawdopodobniej będzie dotyczył krajów słabo rozwiniętych i rozwijajacych się. Te państwa zaś są najmniej przygotowane do radzenia sobie ze społecznym i ekonomicznym wplywem choroby.
Z okazji Światowego Dnia Walki z Rakiem Polska Unia Onkologii współorganizuje 4 lutego Dzień Otwartych Drzwi w placówkach onkologicznych. Tego dnia można skorzystać z porad specjalistów i bezpłatnych badań. Lista ośrodków medycznych udzielających porad i bezpłatnych badań dostępna w stronie www.puo.pl.
Tagi: nowotwór
04-02-2012
Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu
Zastrzeżenia odpowiedzialności
Podziel się:
SKOMENTUJ TEN ARTYKUŁ:
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.
ARTYKULY PROMOWANE
REKLAMA











