Strona głównaChorobySyndrom Diogenesa - efekt samotności i stresu?

Syndrom Diogenesa - efekt samotności i stresu?

Choroba to skrajne zaburzenie cechujące się samozaniedbaniem, ekstremalnym brakiem dbałości o otoczenie, wycofaniem społecznym, apatią, gromadzeniem śmieci lub zwierząt, brakiem odczuwania wstydu. Co więcej, chorzy wykazują objawy katatonii. Syndrom Diogenesa może dotyczyć zarówno mężczyzn, jak kobiet w każdym wieku, niemniej rozwija się przede wszystkim u ludzi o ponadprzeciętnej inteligencji po sześćdziesiątce, którzy mieszkają samotnie.
Syndrom Diogenesa - efekt samotności i stresu? [Diogenes, © Paolo Frangiolli - Fotolia.com] Objawy

Symptomy mogą być bardzo różnorodne, ale niektóre ujawniają się w prawie wszystkich przypadkach, najpowszechniejsze są: brak osobistej, nieufność wobec obcych, paranoja, tendencje obsesyjno-kompulsyjne, lub zwierząt, skłonność do życia w warunkach szkodliwych dla zdrowia, złe odżywianie, niechęć do przyjęcia pomocy, strach lub nieufność lekarzy i szpitali, wobec innych, zniekształcony obraz rzeczywistości, choroby skóry z powodu niedostatecznej higieny osobistej.

Przyczyny

Nie ustalono dokładnych przyczyn rozwoju choroby. Uczeni sądzą, że jeśli syndrom nie wiąże się z innymi chorobami, może być spowodowany traumatycznym lub stresującym wydarzeniem, np. . Co więcej, wiadomo, że osoby, które doznały uszkodzenia mózgu, zwłaszcza płata czołowego, mogą być bardziej narażone na rozwój syndromu.

Diagnoza

W celu jej postawienia potrzebne są: analiza medycznej historii pacjenta, badanie lekarskie, badania krwi i funkcjonalności narządów. Część lekarzy zwraca uwagę na wagę techniki obrazowania diagnostycznego w celu wykluczenia obecności innych czynników, które mogą powodować podobne objawy. Poza tym wskazuje się na koneczność analizy osobowości pacjenta, która może pomóc w ustaleniu przyczyn choroby.

Leczenie


Nie istnieje jedna niezawodna metoda terapeutyczna, poza tym propozycja leczenia spotyka się zwykle ze stanowczą niechęcią pacjenta.

Do pewnego stopnia pomóc mogą określone leki stosowane w leczeniu innych chorób - zmniejszają objawy paranoi czy zaburzeń maniakalnych. Uważa się, że najskuteczniejsze jest postępowanie łączące terapie psychologiczne z farmaceutycznymi. Potrzebne jest też wsparcie nie tylko w dbałości pacjentów o samych siebie, ale i o ich otoczenie (pomoc w sprzątaniu i utrzymaniu porzadku w mieszkaniu, nauka na nowo codziennego funkcjonowania, robienia zakupów, etc.).

Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 19:09:46, 30-03-2017 gcwirko

    Niestety w mojej rodzinie wystąpił Zespół Diogenesa. Mój tato jest na to chory. Nie daję już sobie z tym rady. Jestem z tym problemem zupełnie sama. Chciałabym umieścić tatę w Zakładzie Opiekuńczo - Leczniczym, ale to strasznie długo trwa. Ciągle mam rzucane kłody pod nogi. Nie wiem już do kogo udać się z pomocą. Straszna choroba
    ... zobacz więcej

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Hospicja.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Umierać po ludzku
  • Akademia Pełni Życia
  • Oferty pracy