Strona głównaChorobySzybka diagnoza choroby Parkinsona jest możliwa

Szybka diagnoza choroby Parkinsona jest możliwa

Jak wynika z niemieckich badań, możliwa jest szybka diagnoza choroby Parkinsona.
Szybka diagnoza choroby Parkinsona jest możliwa [Fot. GiroScience - Fotolia.com]
Uczeni z Uniwersytetu w Tybindze oraz Rostocku podają, że istnieje możliwość szybkiej diagnozy : daje ją USG przezczaszkowe. Takie badanie to nieinwazyjna i łatwa w zastosowaniu metoda rozpoznania wspomnianej dolegliwości.

Taka przezczaszkowa ultrasonografia, wykonywana od strony podpotylicznej, pozwala na odpowiednią wizualizację obrazu wewnątrzczaszkowego krążenia mózgowego. Medycy odkryli, że wzrost echogeniczności (odbijania fal dźwiękowych) czarnej istoty mózgu daje informację o chorobie. Oznacza bowiem, że w danym miejscu komórki dotknięte chorobą Parkinsona ulegają degeneracji, tworząc tkankę włóknistą. Co istotne, USG przezczaszkowe jest też bezpieczniejsze i tańsze niż metody dotychczas stosowane dla diagnozowania choroby.

Choroba Parkinsona to przewlekłe postępujące zaburzenie neurodegeneracyjne. Rozwój choroby jest wieloczynnikowy i wynika z predyspozycji genetycznych współoddziałujących z czynnikami środowiskowymi. Wiadomo, że na zaburzenie mają wpływ: wie, płeć, nawyki żywieniowe, infekcje, toksyny środowiskowe i .

Jeśli chodzi o objawy motoryczne w chorobie Parkinsona, dominują m. in. spowolnienie ruchów, drżenie kończyn, sztywność i problemy postawy. Poza tymi symptomami, częste są: hiposmia (osłabienie zmysłu węchu), gwałtowne ruchy gałek ocznych, zaburzenia snu, zmiany osobowości, ból, parestezje (zwykle mrowienie, drętwienie, i in.) oraz . W dalszym przebiegu choroby mogą wystąpić: zaburzenia moczu, niedociśnienie ortostatyczne i zaburzenia neuropsychiatryczne (, omamy), problemy z chodzeniem, zaburzenia mowy i trudności w połykaniu.

Szacuje się, że na całym świecie na chorobę Parkinsona cierpi 7 do 10 milionów ludzi. Jakkolwiek nie istnieje lek, który w pełni powstrzymałby rozwój tego zaburzenia, wczesna diagnoza umożliwia istotne spowolnienie choroby.

Serwis świąteczny senior.pl

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Kosciol.pl
  • Umierać po ludzku
  • Hospicja.pl
  • Oferty pracy

  X   Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.   X