Strona głównaChorobyTętniak mózgu może być rodzinną przypadłością

Tętniak mózgu może być rodzinną przypadłością

Warto rozważyć wykonanie badania mózgu, jeśli u członka najbliższej rodziny zdiagnozowano tętniaka mózgu. Prowadzone badania kliniczne wykazały wyższe ryzyko tej dolegliwości u osób, w których rodzina już się pojawiła.
Tętniak mózgu może być rodzinną przypadłością [© abhijith3747 - Fotolia.com] Tętniak (anewryzm) mózgu to nieprawidłowe poszerzenie tętnicy mózgowej wypełnione krwią. Rozwija się, gdy ścianki naczyń krwionośnych ulegają osłabieniu.

Badania sugerują, że pacjent, którego krewny pierwszego stopnia miał tętniaka mózgu, cechuje wyższym ryzykiem tego problemu. Opisywany związek może się wahać w zakresie od 10 do 20 procent.

Poza uwarunkowaniami genetycznym, rozwojowi tętniaków sprzyjają oraz palenie papierosów. Co więcej, źle kontrolowana i zaburzenia tkanki łącznej również mogą przyczynić się do powstawania tętniaków.

Tętniaki nie pojawiają się nagle, w jednym dniu. Ich tworzenie się trwa przez jakiś czas. Rzadko wykazują objawy, o ile nie naciskają na określone struktury mózgu lub nerwy. Poza uciskiem same z siebie nie skutkują żadnymi dolegliwościami, o ile nie pękną. Wówczas następuje krwotok podpajęczynówkowy.

Gdy lekarze znajdują nieuszkodzony tętniak, mogą zdecydować o operacji lub leczeniu wewnątrznaczyniowemu. Nie jest jednak tak, że u każdego anewryzm stanowi poważne zagrożenie. Są osoby, które dożywają sędziwego wieku pomimo kilku tętniaków, co ujawniane zostaje dopiero post mortem przy okazji sekcji zwłok. U innych zaś już niewielki tętniak może zagrażać życiu.

Ponieważ najwyraźniej czynniki genetyczne wpływają na rozwój tętniaków, nie da się całkowicie wyeliminować ryzyka ich pojawienia się, niemniej jednak można je obniżyć poprzez:

  • regularne
  • stosowanie zdrowej
  • unikanie nadmiaru
  • kontrolowanie poziomu ciśnienia
  • leczenie cukrzycy

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Nadciśnienie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nadciśnienie tętnicze, czyli hipertensja to jedna z najczęściej występujących przewlekłych dolegliwości układu krwionośnego. Niestety, jest to również schorzenie groźne i jeśli nie jest leczone, może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, a nawet do śmierci. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Aktywni 50+
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Pola Nadziei
  • eGospodarka.pl
  • Oferty pracy