Strona głównaChorobyWiosna: ciężki czas dla chorych na POChP

Wiosna: ciężki czas dla chorych na POChP

Wiosna w pełni, piękna pogoda i dużo słońca – istny raj, ale niestety nie dla każdego. Zmiany temperatury z ciepłej na zimną są bardzo istotnym elementem, które pogarszają jakość funkcjonowania chorych na POChP. Pacjenci mogą czuć się gorzej, gdy dochodzi do gwałtownych zmian pogody. W takich warunkach atmosferycznych wzrasta ryzyko zakażenia, a w niektórych przypadkach ryzyko zgonu. Co mogą zrobić chorzy na POChP, aby czuć się lepiej wiosną?
Wiosna: ciężki czas dla chorych na POChP [Fot. ashtproductions - Fotolia.com] Pierwszą dolegliwością, którą chory na odczuwa wówczas gdy zmienia się otoczenie lub dochodzi do obniżenia temperatury powietrza jest duszność. W takich warunkach może nasilać się kaszel, zwiększyć się odpluwanie wydzieliny. Te czynniki wpływają na gorszą tolerancją wysiłku. Chorzy mają poczucie zmęczenia i braku powietrza.

Wiosna to również ciężki okres dla , ponieważ do szczytu ekspozycji na alergeny dochodzi wówczas, gdy kwitną drzewa i inne rośliny.
Sezonowość w zakresie alergenów, aż tak wielkiego znaczenia nie ma, chyba, że mamy do czynienia z pacjentami, którzy chorowali na astmę, palili papierosy i przyjęli fenotyp POChP. Jednym z najbardziej uczulających drzew jest brzoza. W przypadku alergii ocznej, nosowej, a także astmy ma duże znaczenie. W POChP mniejsze, ale jeśli pacjent chorował na astmę dolegliwości mogą się nasilać – komentuje prof. Antczak, ekspert kampanii Płuca Polski.
Podczas gwałtownych zmian temperatur, ekspert radzi, aby zostać w domu i nie eksponować się na miejsca gdzie jest dużo ludzi. Warto również, aby chorzy zostali w domu podczas wietrznej pogody lub kiedy zmienia się temperatura na niższą.

Wiosna to również czas zwiększonej aktywności fizycznej. Słoneczna pogoda sprzyja spacerom, jeździe na rolkach czy rowerze.
Chorzy na POChP nie muszą, a nawet nie powinni rezygnować z aktywności. W POChP wysiłek fizyczny, regularne ćwiczenia, 3 razy w tygodniu, np. rower, chodzenie, , to są wszystko elementy, które pomogą pacjentowi lepiej funkcjonować – mówi prof. Adam Antczak.

Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Kobiety.net.pl
  • EWST.pl
  • Oferty pracy