Strona głównaChorobyWitamina C lekiem na raka?

Witamina C lekiem na raka?

Rak stanowi obecnie jedną z głównych przyczyn (dokładnie - drugą) śmierci na całym świecie. Jednocześnie szacuje się, że liczba chorych będzie wzrastała. Mimo dostępnych coraz skuteczniejszych terapii, choroba pozostaje bardzo poważnym zgarożeniem dla życia. Teraz odkryto, że pomocna w walce z nią może być witamina C.
Witamina C lekiem na raka? [© science photo - Fotolia.com] W nowych badaniach przeprowadzonych na University of Salford przeanalizowano wpływ naturalnej witaminy C na komórki nowotworowe i uzyskano obiecujące rezultaty.

Wedlug danych Światowej Organizacji Zdrowia, co roku na raka umiera okolo 9 milionów ludzi. Co więcej, szacuje się, że liczba przypadków wzrośnie aż o 70 proc. w ciągu najbliższych dwóch dekad.

(kwas askorbinowy) może pomóc w walce z rakiem. Ma właściwości, które hamują rozwój komórek rakowych. Autorzy uważają, że witamina może być bardziej skuteczna niż kilka eksperymentalnych leków onkologicznych, nawet dziesięć razy silniejsza w niszczeniu komórek nowotworowych.

W ramach badań uczeni przeanalizowali procesy bioenergetyczne, które umożliwiają komórkom raka życie i rozwijanie się. Sprawdzono, czy da się powstrzymać metabolizm tych komórek za pomocą różnych związków. W szczególności zbadano wpływ siedmiu takich substancji jak: lek przeciwpadaczkowy, trzy eksperymentalne (actinonin, FK866 i 2-DG) i trzy produkty naturalne: ester fenetylowy kwasu kawowego, sylibinina oraz kwas askorbinowy (czyli witamina C właśnie).

Okazało się, że najsilniejsze skutki przeciw komórkom nowotworowym uzyskano dzieki działaniu substancji eksperymentalnych: actinonin i FK866. Niemniej jednak, także witamina C miała bardzo silne efekty - do dziesięciu razy silniejsze niż 2-DG.

Jak mówią autorzy, witamina C ma zdolność do hamowania glikolizy w komórce, która umożliwia produkcję energii w mitochondriach („centrach energetycznych") komórek. Być może zatem zacznie się stosować kwas askorbinowy w badaniach klinicznych. Również w ramach konwencjonalnej terapii witamina C może pomóc zapobiegać nawrotom nowotworu i przerzutom.

Eksperci zaznaczają, że odkrycie nie oznacza iż można zastąpić dostępne terapie witaminą C, jest jednak szansa, że zażywanie jej w odpowiedniej formie i dawce do pewnego stopnia wspomoże leczenie.

Badania przedstawiono w magazynie Oncotarget.

Na Podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • eGospodarka.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Aktywni 50+
  • Hospicja.pl
  • Oferty pracy