Strona głównaChorobyWzorce snu a choroba Alzheimera

Wzorce snu a choroba Alzheimera

Jakkolwiek zaburzenia snu nie wywołują choroby Alzheimera, niektóre mogą częściej występować u osób, które cechują się wysokim ryzykiem genetycznym rozwoju demencji.
Wzorce snu a choroba Alzheimera [fot.  congerdesign from Pixabay]
Jak się okazuje, znaczenie mają tutaj: wstawanie wczesną porą, krótszy czas snu i niższe prawdopodobieństwo bezsenności, mówią uczeni z Imperial College London.
Wiadomo, że osoby z chorobą Alzheimera często zmagają się z depresją i różnymi problemami ze snem, takimi jak - mówi dr Abbas Dehghan, współautor badań. - Chcieliśmy zatem sprawdzić, czy istnieją związki przyczynowe między różnymi wzorcami snu a i - dodaje dr Abbas.
Zespół przeanalizował szereg badań genetycznych. W jednym z nich porównano prawie 22 tysiące osób z chorobą Alzheimera z prawie 42 tysiące ludzi z grupy kontrolnej. W innym badaniu przejrzano dane tysięcy ludzi z poważną depresją i bez niej. W jeszcze innym oceniano cechy związane ze snem u niemal pół miliona ludzi.

Ryzyko choroby Alzheimera określono na podstawie badań genetycznych. Nie znaleziono dowodów na to, że cechy związane ze snem są przyczyną choroby Alzheimera. Nie odkryto też dowodów na wpływ silnej depresji a chorobę Alzheimera. Jednakże ustalono pewne powiązania między nawykami snu a chorobą Alzheimera. Zwłaszcza osoby z dwukrotnie większym ryzykiem genetycznym Alzheimera częściej . Co wiecej, ludzie z dwukrotnie wyższym genetycznym ryzykiem choroby Alzheimera rzadziej cierpieli na bezsenność.

O badaniach napisano w internetowym wydaniu magazynu Neurology.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Choroba Alzheimera - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Choroba Alzheimera jest postępującym schorzeniem neurodegeneracyjnym ośrodkowego układu nerwowego, prowadzącym do stanów otępiennych, utraty pamięci, zdolności kognitywnych czy pogorszenia się oceny sytuacji. czytaj dalej »


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Hospicja.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Pola Nadziei
  • Oferty pracy