Strona głównaChorobyZaburzenia erekcji oznaczają dwukrotnie wyższe ryzyko chorób serca

Zaburzenia erekcji oznaczają dwukrotnie wyższe ryzyko chorób serca

Mężczyźni, którzy doświadczają zaburzeń erekcji, są jednocześnie o wiele bardziej narażeni na choroby serca.
Zaburzenia erekcji oznaczają dwukrotnie wyższe ryzyko chorób serca [Fot. vladimirfloyd - Fotolia.com]
Do najpowszechniejszych czynników chorób serca należą nadciśnienie, zespół metaboliczny, czy palenie papierosów. Okazuje się, że do tej listy można dopisać (ang. erectile disfunction, ED).

Od dawna uważa się, że ED i choroby serca są ze sobą powiązane, ponieważ podobne czynniki towarzyszą jednej i drugiej dolegliwości. Teraz jednak postanowiono sprawdzić, czy ED jako wyizolowana determinanta oznacza większe zagrożenie .

Badacze z Johns Hopkins School of Medicine w Baltimore przeanalizowali zbierane przez cztery lata dane 1,9 tys. mężczyzn w wieku 60-78 lat. Okazało się, że obecność zaburzeń erekcji oznacza podwojenie ryzyka wystąpienia problemów sercowo-naczyniowych, takich jak zawał serca, zatrzymanie akcji serca, nagła śmierć sercowa lub .

Takie wyniki uzyskano po uwzględnieniu innych czynników kłopotów sercowych, w tym: , palenia papierosów, i wysokiego poziomu cholesterolu. Pojawienie się ED samo w sobie oznaczało wyższe prawdopodobieństwo dolegliwości kardiologicznych.

Badanie pokazuje, że zaburzenia erekcji same w sobie są silnym predyktorem ryzyka sercowo-naczyniowego, mówią uczeni. Diagnoza dolegliwości powinna więc oznaczać podjęcie kroków profilaktycznych, które pozwolą na uchronienie się przed potencjalnie śmiertelnymi chorobami, dodają autorzy analiz.

ED rozpoznaje się najczęściej u dojrzałych i starszych mężczyzn, ale sam proces starzenia się nie jest przyczyną zaburzeń, zwiększa ich ryzyko ze względu na częstszą obecność czynników je wywołujących. Z ED zmaga się od 15 do 25 proc. mężczyzn po 65 roku życia.

Wyniki badań są dostępne w magazynie Circulation.

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • EWST.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Akademia Pełni Życia
  • eGospodarka.pl
  • Oferty pracy