Strona głównaChorobyZaćma. Kto jest na nią narażony?

Zaćma. Kto jest na nią narażony?

Szacuje się, że w Polsce na zaćmę choruje około 800 tysięcy osób, z czego częściej występuje ona u kobiet. Wiele z nich nie zdaje sobie jednak sprawy, że początkowo „niewinne” problemy ze wzrokiem mogą być objawem poważnego schorzenia. Czym tak naprawdę jest zaćma, jak rozpoznać jej pierwsze symptomy i czy da się ją skutecznie wyleczyć?
Zaćma. Kto jest na nią narażony? [© Dezay - Fotolia.com] powszechnie traktowana jest jako choroba starzejącej się soczewki oka. W większości dotyka osoby po 50. i 60. roku życia, ale może zaatakować też młodsze: głównie te po urazie oka lub z jego stanem zapalnym, jak również chorujące na cukrzycę czy zespół Downa. Zdarzają się też przypadki wrodzonej zaćmy. O ile powodów zapadalności na to schorzenie jest więc wiele, o tyle mechanizm jego przebiegu jest praktycznie zawsze ten sam.

Zaćma – jakie są jej objawy?

Początki zaćmy są bardzo niepozorne i często trudne do zdiagnozowania przez chorego. Dlatego nie należy bagatelizować żadnego z poniższych objawów, bo każdy z nich jest symptomem postępującego schorzenia.

Typowe objawy zaćmy:
  • pogorszenie , wrażenie oślepienia przez światło,
  • problemy z widzeniem kształtów z bliskiej odległości – widzenie „jak za mgłą”,
  • blaknące lub ciemniejące kolory, złe widzenie po zmroku, trudności w czytaniu,
  • problemy w ocenie odległości,
  • widoczny zez lub oczopląs.

Jak powstaje zaćma?

Soczewka w z wiekiem traci elastyczność. Staje się coraz grubsza za sprawą odkładających się w niej cząsteczek białka i grubiejących włókien. To sprawia, że cząsteczki światła nie załamują się odpowiednio i mają utrudniony dostęp do dna oka, a sama soczewka traci przejrzystość. Efektem tego jest postępujące mętnienie soczewki i pojawianie się na jej powierzchni specyficznych plamek, które z czasem coraz bardziej zmniejszają ostrość widzenia. Im więcej tych plamek „zakrywa” soczewkę, tym bardziej zaawansowana jest choroba. Zaćma zdiagnozowana w porę daje szansę na odzyskanie pełnej ostrości widzenia. Pacjenci jednak bagatelizują pierwsze objawy i idą do okulisty, gdy choroba jest już w zaawansowanym stadium i leczenie operacyjne jest bardziej skomplikowane. Choroba ta jest bardzo podstępna, bo nieleczona prowadzi do najgorszego: całkowitej ślepoty.

(Nie)widoczny problem

Problem w tym, że w przypadku tego schorzenia czas odgrywa najważniejszą rolę. Chorzy jednak nie mogą tu za bardzo liczyć na pomoc polskiej służby zdrowia, która nie jest w stanie w porę świadczyć medycznej pomocy pacjentom. W kolejce na operację usunięcia zaćmy w ramach NFZ-u czeka się w Polsce nawet 4 lata. Gdy zaś uda się już dotrwać do terminu planowanego refundowanego zabiegu, można liczyć na wszczepienie tylko podstawowej soczewki sferycznej. Z kolei nowoczesne soczewki działające wieloaspektowo można wszczepić tylko prywatnie i za własne pieniądze, co gorsza – niemałe. Taki zabieg usunięcia zaćmy może nawet kosztować ok. 4 tys. zł – a to jest cena za leczenie tylko jednego oka. Niewielu chorych rzecz jasna stać na taki wydatek, dlatego liczą, że dotrwają w kolejce do zabiegu. I wielu niestety się przelicza.

Jak leczyć, by zobaczyć efekt

Są jednak sposoby na to, by powstrzymać rozwój zaćmy. Pierwszym z nich jest profilaktyka w leczeniu tego schorzenia – najlepszy sposób na skuteczne wyleczenie choroby. Regularne wizyty u okulisty to gwarancja szybkiego zdiagnozowania ewentualnie rozwijającej się zaćmy.

Jeśli zaćma zostanie wykryta w stadium, które już kwalifikuje się do leczenia, lekarz skieruje wtedy pacjenta na operację – jedyny sposób usunięcia tego typu problemów ze wzrokiem, który można stosować u pacjentów w każdym wieku. W przeciwnym wypadku jeśli chory będzie czekać, wzrośnie ryzyko powikłań, a samo leczenie będzie długie i bardziej skomplikowane.

Przeczytaj także


Katarakta - Zaćma - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Zaćma, znana też jako katarakta polega na prowadzącym do zaburzeń w ostrości widzenia zmętnieniu soczewki oka. Należy do chorób związanych z wiekiem, choć na jej występowanie mają wpływ także inne czynniki (urazy, stosowane leki czy inne schorzenia). czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 15:40:43, 12-03-2018 smiki

    Zaćma jest schorzeniem, które głównie przypisuje się starszym osobom, dlatego też nazywana jest chorobą seniorów. Niestety prowadzi do utaty wzroku ale nie jest to proces nieodwracalny. By usunąć się to schorzenie, wykonuje się zabieg laserowy i wszczepia się na miejsce zmętniałej soczewki, nową - sztuczną soczewkę. Wielu Polaków wyjeżdża w tym celu na zabiegi do Czech, które są refundowane przez polski NFZ w ramach ustawy o leczeniu transgranicznym. Słyszeliście o czymś takim? Poczytajcie na stronie kliniki PROVISUS - Lepiejzobacz.cz
    ... zobacz więcej
  • 06:45:02, 16-03-2018 ~gość: 94.254.156.xxx

    Lekarze specjaliści specjalnie robią chaos żeby przyjmować prywatnie! Badanie u okulisty prywatnie to 150 z plus leki na 100%. Terminy do okulisty na NFZ to ok. 1 roku! Z każdym rokiem pogarsza się jakość leczenia w Polsce, pomijam setki błędów lekarskich rok/rocznie! PS. Jedyne co udało się w Polsce na 101% to...KOLESIOSTWO!
    PiS/PO/GMO jedno wielkie ZŁO!
    Pozdro.
    Senior/plus.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • EWST.pl
  • Pola Nadziei
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Oferty pracy