Strona głównaChorobyAlkohol i leki przeciwbólowe - ich łączenie „zabierze” ci oddech

Alkohol i leki przeciwbólowe - ich łączenie „zabierze” ci oddech

Picie alkoholu przy jednoczesnym przyjmowaniu opioidowych środków przeciwbólowych silnie zaburza oddychanie, szczególnie u osób starszych.
Alkohol i leki przeciwbólowe - ich łączenie „zabierze” ci oddech [© WoGi - Fotolia.com] Łączenie leków z w żadnym razie nie jest wskazane, ale niektóre kombinacje są szczególnie niebezpieczne - zmieszanie napoju wyskokowego ze środkami opioidowymi może wywoływać zagrażające życiu problemy z oddychaniem, ostrzegają uczeni z Uniwersytetu w Lejdzie.

Lekarze dostrzegli coraz częstszy problem łączenia przez pacjentów silnych leków przeciwbólowych z alkoholem, co nierzadko skutkuje stanami zagrażającymi życiu i hospitalizacją.

Depresja oddechowa, w której oddech staje się bardzo płytkie lub czasowo się zatrzymuje, to potencjalnie śmiertelne powikłanie stosowania opioidów. Tymczasem alkohol intensyfikuje i tak szkodliwe już oddziaływanie wspomnianych leków, mówią uczeni.

W badaniach wzięli udział uczestnicy w wieku 21-28 lat oraz 66-77 lat, z których nikt wcześniej nie przyjmował opioidów. Okazało się, że zażycie juz jednej tabletki oksykodonu (silnego leku przeciwbólowego należącego do grupy opioidów) w połączeniu z niewielką dawką alkoholu znacznie zwiększyło prawdopdobieństwo oddechowej. Silniej na taką mieszankę reagowali starsi uczestnicy.

oipiodowe są przepisywane na silne bóle pooperacyjn, pourazowe, nowotworowe, etc. Jakolwiek stosowanie ich w dawkach leczniczych w leczeniu schorzeń z rzadka może powodować uzależnienie psychiczne, stosowanie ich w innych celach jest niebezpieczne i uzależniające.

Oksykodon jest przepisywany na umiarkowany do silnego bólu. Jakkolwiek skutecznie łagodzi takie dolegliwości bólowe, może również dawać różne skutki uboczne, takie jak: euforia, , nudności, problemy ze skórą, , zaburzenia emocjonalne, problemy z oddawaniem moczu i wypróżnianiem się.

O badaniach można przeczytać w magazynie Anaesthesiology.

Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Akademia Pełni Życia
  • Umierać po ludzku
  • EWST.pl
  • Kosciol.pl
  • Oferty pracy