Strona głównaChorobyAmerykańscy uczeni: seniorzy przyjmujcie kwas acetylosalicylowy

Amerykańscy uczeni: seniorzy przyjmujcie kwas acetylosalicylowy

Osoby w po pięćdziesiątce i sześćdziesiątce mogą uzyskać korzyści z codziennego zażywania kwasu acetylosalicylowego, ale ci, którzy zaczynają przyjmować ten lek po pięćdziesiątce, mogą liczyć na najlepszą profilaktykę zawału serca, udaru mózgu i raka okrężnicy.
Amerykańscy uczeni: seniorzy przyjmujcie kwas acetylosalicylowy  [© areeya_ann - Fotolia.com] Amerykańscy eksperci oficjalnie rekomendują kobietom i mężczyznom w wieku 50-69 lat rozważenie zażywania niewielkich dawek . Dzięki temu osoby te mogą obniżyć ryzyko oraz udarów.

Już od jakiegoś czasu środowisko medyczne informuje o prawdopodobnych korzyściach z przyjmowania wspomnianego leku dla ochrony przed różnymi formami raka oraz problemami sercowo-naczyniowymi. Jednocześnie jednak wielu kardiologów ostrzega, że w związku z zażywaniem farmaceutyku istnieje ryzyko krwawienia, zwłaszcza w mózgu i przewodu pokarmowego.

Nowe rekomendacje dotyczą osób w wieku 50 - 69 lat, które cechują się ponad dziesięcioprocentowym ryzykiem wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych w ciągu najbliższych 10 lat i które nie są narażone na zwiększone ryzyko .

Najsilniejsze efekty ochronne z zażywania kwasu acetylosalicylowego odnotowuje się u osób w wieku 50-59 lat. Eksperci wskazują też, że ludzie w wieku 60-69 lat powinni skonsultować decyzję o stosowaniu leku z lekarzami, a także, iż nie oszacowano korzyści z u żywania farmaceutyku w przypadku osób wieku poniżej 40 i powyżej 70 lat.

Jak szacuje WHO, co roku z powodu chorób sercowo-naczyniowych umiera 17,5 milionów ludzi, tj. choroby te odpowiadają za 31 procent globalnych zgonów. 80 procent tych śmiertelnych problemów zdrowotnych stanowią oraz .

Wyższym ryzykiem kłopotów sercowo-naczyniowych cechują się osoby, które mają podwyższone ciśnienie krwi, wyższy poziom glukozy i lipidów oraz mają nadwagę lub są otyłe. Chorobom serca sprzyja też palenie papierosów oraz nadużywanie .

Zalecenia opublikowano w magazynie Annals of Internal Medicine.

Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • EWST.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Hospicja.pl
  • eGospodarka.pl
  • Oferty pracy