Strona głównaChorobyAntybiotyki w walce z rakiem jelita grubego

Antybiotyki w walce z rakiem jelita grubego

Związek między rakiem jelita grubego i wysokim poziomem określonych bakterii może otworzyć drogę do nowych terapii.
Antybiotyki w walce z rakiem jelita grubego Wczesna diagnoza raka jelita grubego zazwyczaj umożliwia wyleczenie choroby. Naukowcy z Dana-Farber Cancer Institute w Bostonie i Instytutu Broad stwierdzili, że w przyszłości prawdopodobnie będzie można leczyć chorobę antybiotykiem. Wskazali, że bakterie, które w dużej ilości pojawiają się przy raku jelita grubego, mogą stanowić klucz do zapobiegania zgonów związanych z tym rakiem.

Bakteria wrzecionkowiec (Fusobacterium) została znaleziona w niezwykle dużych ilościach w próbkach raka jelita grubego. Naukowcy pobrali dziewięć próbek prawidłowej tkanki okrężnicy i dziewięć próbek tkanki jelita grubego zaatakowanego nowotworem, a następnie przeprowadzili sekwencjonowanie DNA, aby zobaczyć czy i jakie różnice istnieją między nimi. Analiza wykazała nieprawidłowe poziomy DNA Fusobacterium w tkance raka jelita grubego. Choć to ustalenie nie wykazuje, że bakteria powoduje raka, istnieją inne dowody, które czynią to bardziej prawdopodobne. Na przykład, inne badania wykazały, że bakteria jest związane ze stanami zapalnymi jelit - czynnikiem ryzyka rozwoju raka jelita grubego.

Dalsze testy są potrzebne, by dokładnie ustalić, w jaki sposób bakteria bierze udział w stymulacji powstawania lub progresji raka jelita grubego. Jeśli stwierdzi się duży poziom bakterii na którymś z tych etapów, antybiotyki, przynajmniej teoretycznie, będą mogły zmniejszyć ryzyko choroby.

Przeczytaj także


Rak jelita grubego - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Rak jelita grubego jest trzecim najczęściej występującym nowotworem na świecie. Co roku diagnozuje się ponad milion nowych przypadków choroby. Dużej liczbie przypadków tego raka można byłoby zapobiec dzięki zdrowszemu stylowi życia. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Umierać po ludzku
  • eGospodarka.pl
  • Pola Nadziei
  • Oferty pracy