Strona głównaChorobyAntybiotyki zwiększają ryzyko raka jelit?

Antybiotyki zwiększają ryzyko raka jelit?

Długotrwałe stosowanie antybiotyków sprzyja rozwojowi polipów w jelitach w późniejszych latach, a to stanowi czynnik raka jelita grubego.
Antybiotyki zwiększają ryzyko raka jelit? [© Grycaj - Fotolia.com] Jeśli w młodości i średnim wieku przez dłuższy czas zażywa się antybiotyki, może to prowadzić w późniejszym życiu do polipów jelita grubego, które z kolei nierzadko przekształcają się w .

Uczeni z Harvard Medical School w Bostonie odkryli, że w kobiety które w wieku 20-59 lat zażywały przez ponad 15 dni cechują się o 73 proc. wyższym ryzykiem polipów jelitowych niż panie, które nie stosowały tych leków przez taki okres.

Im dłuższy był czas stosowania antybiotyków, tym większe oznaczało to zgrożenie polipami. Nie bez znaczenia pozostawał wiek, w którym przyjmowano te farmaceutyki. Obliczono, że dwudziestokilkuletnie i trzydziestokilkuletnie panie, które zażywały antybiotyki przez co najmniej dwa miesiące, odznaczały się podwyższeniem o 36 proc. ryzyka . Tymczasem kobiety po czterdziestce i piećdziesiątce, którym przepisywano antybiotyki na co najmniej dwa miesiące, miały o 69 proc. zwiększone prawdopodobieństwo polipów jelitowych.

Jak wskazują autorzy badań, zgromadzone dane nie pozwalają jeszcze na uznanie związku przyczynowo-skutkowego pomiędzy antybiotykami i gruczolakiem, ale podkreślają, że już wcześniejsze testy dowodziły wpływu tych leków na wyższe ryzyko raka jelit.

Potencjalny niekorzystny wpływ antybiotyków nie jest niczym dziwnym - mogą one zmieniać florę bakteryjną, a jej określone modyfikacje są związane z rakiem jelit.

Wyniki badań przedstawiono w magazynie Gut.

Rak jelita grubego i odbytu jest trzecim najpowszechniejszym nowotworem na świecie. Ze statystyk wynika, że na tę chorobę cierpi około 1,5 mln ludzi na całym świecie. Do czynników sprzyjających temu nowotworowi należą: jedzenie dużych ilości , i nadwaga (szczególnie ), nadmierne picie alkoholu, brak katywności fizycznej.

Źródło:

Przeczytaj także


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Rak jelita grubego - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Rak jelita grubego jest trzecim najczęściej występującym nowotworem na świecie. Co roku diagnozuje się ponad milion nowych przypadków choroby. Dużej liczbie przypadków tego raka można byłoby zapobiec dzięki zdrowszemu stylowi życia. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Aktywni 50+
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Oferty pracy