Strona głównaChorobyAntybiotyki zwiększają ryzyko raka jelit?

Antybiotyki zwiększają ryzyko raka jelit?

Długotrwałe stosowanie antybiotyków sprzyja rozwojowi polipów w jelitach w późniejszych latach, a to stanowi czynnik raka jelita grubego.
Antybiotyki zwiększają ryzyko raka jelit? [© Grycaj - Fotolia.com] Jeśli w młodości i średnim wieku przez dłuższy czas zażywa się antybiotyki, może to prowadzić w późniejszym życiu do polipów jelita grubego, które z kolei nierzadko przekształcają się w .

Uczeni z Harvard Medical School w Bostonie odkryli, że w kobiety które w wieku 20-59 lat zażywały przez ponad 15 dni cechują się o 73 proc. wyższym ryzykiem polipów jelitowych niż panie, które nie stosowały tych leków przez taki okres.

Im dłuższy był czas stosowania antybiotyków, tym większe oznaczało to zgrożenie polipami. Nie bez znaczenia pozostawał wiek, w którym przyjmowano te farmaceutyki. Obliczono, że dwudziestokilkuletnie i trzydziestokilkuletnie panie, które zażywały antybiotyki przez co najmniej dwa miesiące, odznaczały się podwyższeniem o 36 proc. ryzyka . Tymczasem kobiety po czterdziestce i piećdziesiątce, którym przepisywano antybiotyki na co najmniej dwa miesiące, miały o 69 proc. zwiększone prawdopodobieństwo polipów jelitowych.

Jak wskazują autorzy badań, zgromadzone dane nie pozwalają jeszcze na uznanie związku przyczynowo-skutkowego pomiędzy antybiotykami i gruczolakiem, ale podkreślają, że już wcześniejsze testy dowodziły wpływu tych leków na wyższe ryzyko raka jelit.

Potencjalny niekorzystny wpływ antybiotyków nie jest niczym dziwnym - mogą one zmieniać florę bakteryjną, a jej określone modyfikacje są związane z rakiem jelit.

Wyniki badań przedstawiono w magazynie Gut.

Rak jelita grubego i odbytu jest trzecim najpowszechniejszym nowotworem na świecie. Ze statystyk wynika, że na tę chorobę cierpi około 1,5 mln ludzi na całym świecie. Do czynników sprzyjających temu nowotworowi należą: jedzenie dużych ilości , i nadwaga (szczególnie ), nadmierne picie alkoholu, brak katywności fizycznej.

Źródło:

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Pola Nadziei
  • Kosciol.pl
  • Aktywni 50+
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Oferty pracy

  X   Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.   X