Strona głównaChorobyAntybiotyki zwiększają ryzyko raka okrężnicy

Antybiotyki zwiększają ryzyko raka okrężnicy

Istnieje wyraźny związek pomiędzy przyjmowaniem antybiotyków i zwiększonym ryzykiem zachorowania na raka okrężnicy w ciągu pięciu do dziesięciu lat od dłuższej antybiotykoterapii.
Antybiotyki zwiększają ryzyko raka okrężnicy [fot. Annica Utbult from Pixabay]
Do takich wniosków doszli uczeni z Uniwersytetu w Umeå w Szwecji po badaniu 40 tysięcy przypadków raka. Według nich to wpływ antybiotyków na jest przyczyną zwiększonego prawdopodobieństwa zachorowania na raka.

- Wyniki podkreślają, że istnieje liczne powody, aby ograniczać stosowanie . Jakkolwiek w wielu przypadkach antybiotykoterapia jest konieczna i ratuje życie, przy mniej poważnych dolegliwościach należy zachować ostrożność. Wszystko po to, aby zapobiec rozwojowi oporności bakterii, ale, jak pokazuje badanie, również dlatego, że antybiotyki mogą zwiększać ryzyko raka okrężnicy w przyszłości - wyjaśnia Sophia Harlid z Uniwersytetu w Umeå.

Medycy odkryli, że zarówno kobiety, jak i mężczyźni, którzy przyjmowali antybiotyki przez ponad sześć miesięcy, mieli o 17 procent wyższe ryzyko zachorowania na wstępującej (tj. pierwszej części okrężnicy, do której pokarm dociera po przejściu przez jelito cienkie), niż ci, którzy nie zażywali antybiotyków. Nie stwierdzono jednocześnie zwiększonego prawdopodobieństwa raka w okrężnicy zstępującej. Nie odnotowano też zwiększonego zagrożenia rakiem odbytnicy u mężczyzn przyjmujących antybiotyki, zaś kobiety stosujące te leki miały nieznacznie zmniejszoną częstość występowania tego nowotworu.

Zwiększone ryzyko raka okrężnicy było widoczne już pięć do dziesięciu lat po przyjmowaniu antybiotyków. Chociaż wzrost prawdopodobieństwa był największy u osób stosujących największe dawki, można było również zaobserwować niewielkie, ale statystycznie istotne, zwiększenie zagrożenie rakiem już po jednym cyklu antybiotykowym.

Aby zrozumieć, w jaki sposób antybiotyki oddziałują na ryzyko nowotworu, zbadano również nieantybiotykowy lek bakteriobójczy stosowany przeciwko infekcjom dróg moczowych, który nie wpływa na mikrobiom. Ustalono, że nie było różnicy w częstości występowania raka okrężnicy u osób stosujących ten lek, co wskazuje, że to oddziaływanie antybiotyków na mikrobitę jelitową zwiększa ryzyko raka. Badanie objęło jedynie antybiotyki podawane doustnie, ale także te podawane dożylnie mogą zmieniać mikroflorę w jelitach.
Nie ma powodu do niepokoju tylko dlatego, że zażyłeś/zażyłaś antybiotyki. Wzrost ryzyka jest umiarkowany, a wpływ na bezwzględne ryzyko u danej osoby dość mały - zaznacza Sophia Harlid.
Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Akademia Pełni Życia
  • Kosciol.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Hospicja.pl
  • Oferty pracy