Strona głównaChorobyAntydepresanty na przewlekły ból? Jakie są skutki uboczne

Antydepresanty na przewlekły ból? Jakie są skutki uboczne

Przewlekły ból znacznie obniża jakość życia człowieka, a dostępne bez recepty leki przeciwbólowe, takie jak ibuprofen lub kwas acetylosalicylowy, są nieskuteczne w łagodzeniu przewlekłych dolegliwości. W takich przypadkach wybierany bywa lek przeznaczony do łagodzenia zupełnie innego stanu, tj. depresji.
Antydepresanty na przewlekły ból? Jakie są skutki uboczne  [fot. Pexels from Pixabay]
W dawkach niższych niż te stosowane w leczeniu , antydepresanty mogą złagodzić przewlekły ból m. in. przy: neuropatii cukrzycowej, migrenach i napięciowym bólu głowy, zapaleniu kości i stawów oraz fibromialgii. Są na tyle skuteczne, że mogą stać się podstawą leczenia przewlekłego bólu.

Jednakże, podobnie jak w przypadku większości leków na receptę, mają znaczące skutki uboczne. Zdolność do tolerowania tych efektów jest odmienna u różnych osób i może zależeć też od przyjmowania innych leków, a także istniejących problemów zdrowotnych. Ocena ryzyka efektów ubocznych ma tu szczególną wagę.

W testach sprawdzono działanie m. in. trójpierścieniowych leków przeciwdepresyjnych, w tym amitryptyliny i nortryptyliny oraz inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny, między innymi wenlafaksyny, duloksetyny i milnacipramu. Zebrano wszystkie zgłoszone działania niepożądane tych medykamentów w literaturze z ostatnich dwóch dekad, obejmowały one: zawroty głowy, suchość w ustach i , kołatanie serca, przyrost masy ciała, zaburzenia czynności seksualnych i moczowych oraz .

Okazało się, że niemal wszystkie leki przeciwdepresyjne wywoływały istotne skutki uboczne i żaden nie był tu wyraźnie lepszy od innych. Ustalono też, że niektóre osoby mogą lepiej tolerować pewne skutki uboczne niż inne. Jak zaznaczają eksperci, najistotniejsze jest ustalenie zagrożenia zażywania pewnych farmaceutyków u określonych osób. Na przykład, zawroty głowy i senność jako skutki uboczne są niedopuszczalne u osób prowadzących pojazdy lub obsługujących ciężkie maszyny. Równocześnie, pewna sedacja (uspokojenie) może być tolerowana, a być może nawet pożądana, u pacjenta z , z zaburzeniami snu czy .

Na podstawie:

Przeczytaj także


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


Nadciśnienie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nadciśnienie tętnicze, czyli hipertensja to jedna z najczęściej występujących przewlekłych dolegliwości układu krwionośnego. Niestety, jest to również schorzenie groźne i jeśli nie jest leczone, może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, a nawet do śmierci. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kobiety.net.pl
  • Aktywni 50+
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Pola Nadziei
  • Oferty pracy