Strona głównaChorobyAntydepresanty nie tylko na depresję - leczy się nimi szereg chorób

Antydepresanty nie tylko na depresję - leczy się nimi szereg chorób

Leki przeciwdepresyjne są stosowane nie tylko przy depresji, z danych wynika, że przepisuje się je na wiele innych chorób.
Antydepresanty nie tylko na depresję - leczy się nimi szereg chorób [© M. Schuppich - Fotolia.com] Około 45 procent recept na antydepresanty jest wypisywanych dla leczenia innych niż depresja problemów zdrowotnych, np. , i .

Antydepresanty są jednymi z najpowszechniej stosowanych leków w USA. Zażywa je około 10 procent populacji. Nie są stosowane jedynie przy . Zyskały status środków, które przepisuje się w związku z problemami niefizycznej natury.

Badacze przeanalizowali szereg recept na antydepresanty i odkryli, że leki stosowane są nie tylko na bezsenność czy ból z niezidentyfikowanych przyczyn, ale przepisuje się je powszechnie przy , objawach , deficycie uwagi i zespołu nadpobudliwości psychoruchowej i zaburzeniach układu pokarmowego. Poza tym wspomniane leki rekomendowano pacjentom doświadczającym np. zaburzeń lękowych czy ataków paniki.
Ogólnie rzecz ujmując, problemy zdrowotne leczone antydepresantami poza depresją stanowiły 45 procent recept na te leki.

Jak oceniają komentatorzy, o tyle nie jest to zaskakujące, że leki przeciwdepresyjne są zatwierdzone przez US Food and Drug Administration w leczeniu chorób innych niż depresja, takich jak np. fibromyalgia. Niemniej lekarze przepisują te środki często w sytuacjach niezbyt dobrze rozpoznanych, np. gdy pacjenci zgłąszają jakiś luźno związany z depresją problem, a nie mogą udać sie do specjalisty.

Powszechność stosowania antydepresantów jest istotna ze wzgledu na fakt, że mogą mieć efekty uboczne zagrażające pacjentom, w szczególności jeśli są osoby starsze lub zażywające jednocześnie wiele innych leków.

Wyniki opublikowano w Journal of the American Medical Association.

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Akademia Pełni Życia
  • Kobiety.net.pl
  • Aktywni 50+
  • Oferty pracy