Strona głównaChorobyAntydepresanty zwiększają ryzyko złamań w okresie menopauzy

Antydepresanty zwiększają ryzyko złamań w okresie menopauzy

Kobiety stosujące selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI) w leczeniu objawów menopauzy są do 76 procent bardziej narażone na złamania kości.
Antydepresanty zwiększają ryzyko złamań w okresie menopauzy [© nofear4232 - Fotolia.com] Kobiety przechodzące menopauzę czasem zażywają środki antydepresyjne, aby osłabić wahania nastroju i uderzenia gorąca. Leki te jednak mogą zwiększać ryzyko .

Jak wynika z badań, selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI) mogą zwiększać ryzyko złamań kości u kobiet w średnim wieku przechodzących menopauzę. To zwiększone prawdopodobieństwo wydaje się trwać kilka lat, stąd korzystniejsze może być krótsze leczenie z użyciem SSRI.

Powszechnie stosowane w leczeniu umiarkowanej do ciężkiej depresji SSRI działają głównie poprzez wpływ na serotoninę, która stanowi neuroprzekaźnik. Leki te mogą zmniejszyć objawy , , zmienność nastrojów i , które mogą wynikać z .

Wcześniejsze badania sugerowały wpływ SSRI na gęstość kości, kolejne testy to potwierdzają. Uczeni z Northeastern University dokonali przeglądu danych ponad 137 tysięcy kobiet w wieku 40-64 lata, które rozpoczęły leczenie za pomocą SSRI w latach 1998-2010. U pacjentek nie zdiagnozowano problemów ze zdrowiem psychicznym, a leki zażywały w celu zmniejszenia objawów menopauzy.

Uzyskane informacje porównano z danymi ponad 236 tysięcy kobiet w tym samym wieku, które przyjmowały blokery receptora H2 lub inhibitory pompy protonowej (IPP). Leki te często są stosowane w leczeniu niestrawności przez redukcję kwasów żołądkowych.

Wskaźnik złamań był o 76 procent wyższy wśród kobiet stosujących SSRI w rok po rozpoczęciu leczenia niż wśród kobiet zażywających blokery receptora H2 lub IPP. Po dwóch latach stopa złamań była jeszcze o 73 procent wyższa w grupie SSRI. Po pięciu latach - była o 67 procent wyższa.

„Uważamy, że leki z grupy SSRI są związane z większym ryzykiem złamań; ten efekt stał się oczywisty już pierwszych kilku miesiącach po rozpoczęciu leczenia. Nasze odkrycie sugeruje, że, jeśli to możliwe, krótszy czas trwania leczenia może zmniejszyć ryzyko złamań," piszą autorzy badań.

Wyniki opublikowano w Injury Prevention.

Zobacz także

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Aktywni 50+
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Umierać po ludzku
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Oferty pracy

  X   Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.   X