Strona głównaChorobyAspiryna pomocna w prewencji raka jelita

Aspiryna pomocna w prewencji raka jelita

Niewielka dawka aspiryny dziennie - 75 mg, co stanowi ilość mniejszą niż ta polecana dzieciom, już po roku przyjmowania może znacząco obniżyć ryzyko raka jelita, informują naukowcy.
Także osoby nie uważane za narażone na zachorowanie, mogą odnieść korzyści z przyjmowania niewielkich porcji popularnego leku i to bez względu na dietę oraz prowadzony styl życia.

Z badań wynika, że codzienne zażywanie 75 mg aspiryny przez rok do trzech lat zmniejsza ryzyko rozwoju raka jelita grubego o 19 procent.

Po trzech do pięciu lat prawdopodobieństwo choroby obniża się o 24 procent, a po pięciu do dziesięciu latach przyjmowania leku możliwość zachorowania zmniejsza się o 31 procent.

Korzyści z przyjmowania aspiryny lub innych niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ), takich jak ibuprofen, nie odnotowano w przypadku osób, które zachorowały już raka jelita grubego.

Nowotwór jelita jest drugą najczęstszą przyczyną śmierci spowodowaną rakiem na świecie.

Poprzednie badania wskazały, że aspiryna chroni przed rakiem jelita grubego, ale nie było jasne, jaka dawka cechuje się największą skutecznością, ani jak często należy zażywać lek. Dawka polecana dorosłym w celu łagodzenia bólu wynosi zazwyczaj 300 - 90 mg.

W opisywanym badaniu wzięło udział 2 800 pacjentów chorych na raka jelita oraz 3 000 zdrowych osób. Dowiedziono, że bardzo niewielka ilość aspiryny - 75 mg dziennie, może stanowić znaczącą ochronę przed chorobą.

Podobna doza leku jest rekomendowana osobom, które przeszły zawał lub udar.

Wyniki badań opublikowano w magazynie „Gut".

Przeczytaj także


Rak jelita grubego - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Rak jelita grubego jest trzecim najczęściej występującym nowotworem na świecie. Co roku diagnozuje się ponad milion nowych przypadków choroby. Dużej liczbie przypadków tego raka można byłoby zapobiec dzięki zdrowszemu stylowi życia. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Aktywni 50+
  • Pola Nadziei
  • eGospodarka.pl
  • Hospicja.pl
  • Oferty pracy