Strona głównaChorobyAspiryna zmniejsza ryzyko raka płuc

Aspiryna zmniejsza ryzyko raka płuc

Nowe badanie z udziałem ponad 1200 kobiet wykazało, że kwas acetylosalicylowy zażywany co najmniej kilka razy w tygodniu powodował znacznie mniejsze ryzyko zachorowania na raka płuc - zarówno wśród pań palących papierosy, jak i wolnych od nałogu.
Aspiryna zmniejsza ryzyko raka płuc Chińscy badacze odkryli, że kobiety, które regularnie stosowały zażywały medykament - co najmniej dwa razy w tygodniu przez miesiąc lub dłużej - rzadziej zapadały na .

Panie, które nigdy nie , miały 50% niższe ryzyko nowotworu z porównaniu do pozostałych uczestniczek. Wśród palaczek, stosowanie leku było przywiązane z 62% niższym ryzykiem raka płuc.

Na podstawie dotychczasowych testów oszacowano, że lek zapobiega około trzem przypadkom raka na tysiąc stosujących go pacjentów rocznie.

Istnieją biologiczne przyczyny, ze względu na które środek może wykazywać funkcje ochronne: blokuje działanie enzymu o nazwie cyklooksygenaza-2 (COX-2), która podtrzymuje stany zapalne i podział komórek występujący w dużych ilościach w nowotworach.

Jak wskazują uczeni, odkrycia, które łączą regularne przyjmowanie ze zmniejszeniem ryzyka nowotworu o 50% lub więcej, nie dowodzą, że lek bezpośrednio chroni przed rakiem płuc. Mogą być też inne wyjaśnienia dla tej relacji.

W każdym razie jednak nowe testy potwierdzają wyniki wielu wcześniejszych badań łączących regularne stosowanie aspiryny z obniżeniem ryzyka niektórych nowotworów, w tym , i .

Eksperci ostrzegają jednocześnie, że nie zaleca się powszechnego stosowania aspiryny w celu zmniejszenia prawdopodobieństwa zachorowania na raka. Należy pamiętać bowiem, że nawet niskie dawki farmaceutyku mogą nieść ze sobą podrażnienie żołądka i wrzody. Ponadto lek może wywoływać krwawienie.

Wyniki badań opublikowano w magazynie „Lung Cancer".

Przeczytaj także


Nowotwór prostaty - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Rak prostaty to jeden z najczęściej diagnozowanych nowotworów złośliwych u mężczyzn. Ze statystyk wynika, że w Polsce choroba odpowiada za 5 proc. śmierci spowodowanych nowotworem. Głównym czynnikiem zwiększającym ryzyko zachorowania na nowotwór prostaty jest wiek. czytaj dalej »


Rak jelita grubego - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Rak jelita grubego jest trzecim najczęściej występującym nowotworem na świecie. Co roku diagnozuje się ponad milion nowych przypadków choroby. Dużej liczbie przypadków tego raka można byłoby zapobiec dzięki zdrowszemu stylowi życia. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Pola Nadziei
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Kosciol.pl
  • Umierać po ludzku
  • Oferty pracy