Strona głównaChorobyAspiryna zmniejsza ryzyko raka prostaty

Aspiryna zmniejsza ryzyko raka prostaty

Nowe badania wykazały, że codzienne przyjmowanie małych dawek aspiryny może zmniejszyć ryzyko raka prostaty o prawie 30 procent.
Według naukowców z Fred Hutchinson Cancer Research Centre w Seattle 75-miligramowe tabletki aspiryny zażywane codziennie wykazują potężne działanie ochronne przed chorobą.

Działanie medykamentu polega na blokowaniu wpływu enzymów, które powodują stan zapalny uważany za kluczowy czynnik w rozwoju raka prostaty.

Opisywane badanie jest najnowszym na długiej liście testów sprawdzających czy aspiryna może pomóc w zapobieganiu formowania się nowotworu prostaty.

Porównano dwie grupy mężczyzn - 1.001 panów cierpiących na raka prostaty i 942 zdrowych mężczyzn w podobnym wieku.

Kiedy naukowcy przyjrzeli się, jak często w obu grupach mężczyźni brali aspirynę, okazało się że uczestnicy, którzy zażywali lek, rzadziej chorowali na raka prostaty.

Mężczyźni przyjmujący aspirynę od czasu do czasu w ciągu 12 miesięcy byli o 21 procent mniej narażeni na rozwój nowotworu.

U tych, którzy często brali aspirynę przez pięć lat lub więcej, ryzyko choroby spadło o 24 procent.

Jednak największą korzyść wydają się odnosić mężczyźni regularnie biorący tabletki 75-miligramowe. W tej grupie ryzyko rozwoju raka prostaty zmalała o 29 procent.

Badacze powiedzieli, że aspiryna wydaje się tłumić skutki dwóch różnych enzymów, które stymulują stan zapalny prostaty.

- Antyrakowe skutki występują przede wszystkim przez bezpośrednie hamowanie aktywności enzymów o nazwie-PTGS1 i PTGS2 - wyjaśniają autorzy badania na łamach Daily Mail.

Wyniki badań opublikowano w American Journal of Epidemiology.

Przeczytaj także


Nowotwór prostaty - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Rak prostaty to jeden z najczęściej diagnozowanych nowotworów złośliwych u mężczyzn. Ze statystyk wynika, że w Polsce choroba odpowiada za 5 proc. śmierci spowodowanych nowotworem. Głównym czynnikiem zwiększającym ryzyko zachorowania na nowotwór prostaty jest wiek. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Aktywni 50+
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Hospicja.pl
  • eGospodarka.pl
  • Oferty pracy