Strona głównaChorobyBezpieczne leki przeciwcukrzycowe

Bezpieczne leki przeciwcukrzycowe

W Warszawie w ramach ogólnopolskiej kampanii „Lek bezpieczny” odbyła się konferencja „Bezpieczeństwo leków przeciwcukrzycowych”. Jej organizatorem był Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.
Cukrzyca jest chorobą towarzyszącą naszej cywilizacji od ponad 3500 lat, ale ostatnie lata przyniosły alarmujący wzrost zachorowań, co pozwala określić tę chorobę mianem epidemii XXI wieku. W 1995 roku chorowało na nią na świecie 135 milionów osób, a według prognoz liczba chorych w roku 2025 może sięgnąć 300 milionów.
W Polsce w latach 1986 – 2000 liczba chorych na cukrzycę typu 2 wzrosła dwukrotnie, a typu 1 – dwu- a nawet trzykrotnie.

Częstość występowania cukrzycy typu 2 w populacji ogólnej szacuje się na 5,3% (czyli 2 mln Polaków), spośród których ponad połowa nie jest świadoma swojej choroby. Dlaczego? Cukrzyca typu 2 jest chorobą podstępną: przez wiele lat może przebiegać praktycznie bezobjawowo, zaś jej pierwszym objawem - a przy tym groźnym powikłaniem - może być zawał.

Cukrzyca typu 2 zabija – chorzy żyją przeciętnie o 10 lat krócej niż reszta społeczeństwa.
Zdaniem specjalistów poziom leczenia cukrzycy w Polsce jest średni, a wielu powikłaniom można zapobiec, właściwie przyjmując leki. Obecnie w leczeniu cukrzycy stosuje się zarówno insulinę, jak i doustne leki przeciwcukrzycowe, które są na ogół dobrze tolerowane przez chorych.

Adrianna Buniewicz / Senior.pl

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Aktywni 50+
  • eGospodarka.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Oferty pracy