Strona głównaChorobyBierzesz leki na cholesterol? Nie przerywaj terapii na wlasną rękę

Bierzesz leki na cholesterol? Nie przerywaj terapii na wlasną rękę

Jeśli zażywasz leki, które obniżają poziom cholesterolu, nie rezygnuj samodzielnie z leczenia. Zawsze konsultuj się z lekarzem, jeżeli chcesz zaprzestać farmakoterapii.
Bierzesz leki na cholesterol? Nie przerywaj terapii na wlasną rękę [fot. Steve Buissinne from Pixabay]
W nowym badaniu medyków ze szpitala Salpêtrière w Paryżu i innych ekspertów sprawdzono, jakie skutki wywołuje zaprzestanie przyjmowania leków obniżających poziom cholesterolu. Okazuje się, że wstrzymanie leczenia zwiększa ryzyko .

Autorzy wzięli pod uwagę leczenie , lekami najpowszechniej stosowanymi na obniżenie LDL, tzw. „złego cholesterolu". Ostatnie badania pokazały, że farmaceutyki te, poza zmniejszeniem poziomu cholesterolu i innych szkodliwych lipidów, mogą dawać pewne inne korzyści dla zdrowia. Przykładowo, odkryto, że statyny mogą zmniejszyć ryzyko: , niektórych form nowotworu, , etc.

Francuscy badacze postanowili teraz zweryfikować efekty zaprzestania przyjmowania statyn przez osoby powyżej 75 roku życia. Chciano przede wszystkim sprawdzić, czy dla ludzi w starszym wieku, bez historii chorób serca, rezygnacja z tych leków może mieć negatywne konsekwencje.

Przeanalizowano dane ponad 120 tysięcy seniorów, którzy przez co najmniej dwa lata regularnie zażywali statyny. Odkryto, że ci, którzy przestali brać wspomniane medykamenty na choćby trzy miesiące, mieli o 33 proc. wyższe ryzyko hospitalizacji z powodu problemów sercowo-naczyniowych w porównaniu z uczestnikami, którzy kontynuowali terapię.

Ustalono też, że osoby starsze, które przerwały leczenie, miały o 46 proc. wyższe ogólne ryzyko wystąpienia problemów z sercem i o 26 proc. wyższe zagrożenie zdarzenia naczyniowego, takiego jak . Obliczono, że było średnio o 2,5 więcej zdarzeń sercowo-naczyniowych na 100 osób w ciągu czterech lat u ludzi zaprzestających terapii.

Na temat badań można przeczytać w magazynie European Heart Journal:

Przeczytaj także


Miażdżyca - cholesterol - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Miażdżyca naczyń to przewlekła choroba prowadząca do stwardnienia tętnic. Na pojawienie się miażdżycy wpływają różne czynniki, powodowana jest nieodpowiednim sposobem odżywiania się, paleniem papierosów, otyłością, brakiem aktywności fizycznej, stresem. czytaj dalej »


 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kobiety.net.pl
  • eGospodarka.pl
  • Hospicja.pl
  • EWST.pl
  • Oferty pracy