Strona głównaChorobyBierzesz leki na nadciśnienie? Oto ich najpowszechniejsze efekty uboczne

Bierzesz leki na nadciśnienie? Oto ich najpowszechniejsze efekty uboczne

Leki na nadciśnienie, to obok środków na nadmierny poziom cholesterolu, jedne z najpowszechniejszych farmaceutyków stosowanych przez osoby dojrzałe i starsze. Dzięki nim można normalnie funkcjonować ograniczając ryzyko wystąpienia zagrażających zdrowiu i życiu zdarzeń sercowo-naczyniowych. Niemniej jednak wspomniane leki dają pewne niepożądane skutki uboczne.
Bierzesz leki na nadciśnienie? Najpowszechniejsze efekty uboczne Nie ma leków, które poza głównym przeznaczeniem, nie dają niechcianych efektów ubocznych. Dotyczy to także medykamentów na . Zobacz, jak sobie radzić z niepożądanymi skutkami ich działania.DiuretykiLeki moczopędne pomagają kontrolować nadciśnienie, bo wspomagają organizm w pozbywaniu się nadmiaru wody i sodu. Niemniej jednak mogą równocześnie istotnie zmniejszyć ilość , więc warto dodać do diety większą ilość produktów z zawartością tego pierwiastka lub sięgnąć po suplementy. Beta-blokeryBeta-blokery powodują zmniejszenie tętna, co z kolei zmniejsza pojemność minutową serca i obniża poziom ciśnienia. Przy zażywaniu tych leków pacjenci mogą skarżyć się na: zawroty głowy, bradykardię (wolny rytm serca), hipotonię (stan zmniejszonego napięcia mięśniowego), , zaburzenia . Jeśli objawy stają się intensywne, trzeba przedyskutować z lekarzem możliwosć zmiany medykamentów. Jeśli są łagodne, trzeba po prostu bardziej uważać np. przy wstawaniu, a także zadbać o dietę i inne elementy stylu życia, które poprawią nastrój i przydadzą energii.Antagoniści receptora angiotensyny II Irbesartan i inne blokery receptora angiotensyny II ograniczają nadciśnienie sprawiając, że tętnice stają się szersze i bardziej elastyczne. W przypadku ich stosowania odnotowuje się relatywnie rzadkie skutki uboczne, które zwykle wiążą się ze zmianą dawkowania czy nieregularnym ich zażywaniem. Niepożądane efekty objemują: niedociśnienie tętnicze, zawroty głowy, kaszel, uczucie kołatania serca.W przypadku ich zaistnienia trzeba skonsultować się z lekarzem w celu zmiany sposobu przyjmowania leków.Blokery kanału wapniowegoOsłabiają problem nadciśnienia tętniczego i zmniejszają częstość akcji serca, zapobiegając przedostawaniu do mięśnia serca i tętnic. W efekcie tętnice stają się bardziej elastyczne i szersze, co skutkuje łagodniejszym przepływem krwi przez nie. Leki mogą jednak powodować też bradykardię, obrzęki, bóle głowy, zaparcia, etc. Zwykle jednak pojawiają się, gdy dawka leku jest zbyt duża. Trzeba też pamiętać, by nie łączyć antagonistów wapnia z innymi , poza tym, ich skutecznośc może zaburzać zażywanie suplementów z wapniem i witaminą D.

Przeczytaj także


Nadciśnienie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nadciśnienie tętnicze, czyli hipertensja to jedna z najczęściej występujących przewlekłych dolegliwości układu krwionośnego. Niestety, jest to również schorzenie groźne i jeśli nie jest leczone, może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, a nawet do śmierci. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć