Strona głównaChorobyChoroba tętnic obwodowych - statyny pomogą wydłużyć życie

Choroba tętnic obwodowych - statyny pomogą wydłużyć życie

U pacjentów z chorobą obwodową tętnic zażywanie statyn może być szczególnie korzystne. Z badań wynika, że pomaga to uchronić się przed przedwczesną śmiercią.
Choroba tętnic obwodowych - statyny pomogą wydłużyć życie [fot. Michal Jarmoluk z Pixabay]
Eurpejscy badacze odkryli, że osoby z (peripheral artery disease, PAD), które zażywają statyny, czyli leki zalecane na obniżenie poziomu cholesterolu, żyją dłużej.

Lekarze ze Szpitala Uniwersyteckiego w Bernie odkryli w kilkuletnich badaniach, że przyjmowanie statyn zmniejsza ryzyko wcześniejszej śmierci u osób z tą chorobą. Jak obliczono, stosowanie statyn w dużych dawkach przez cały czas trwania badania wiązało się z najniższym wskaźnikiem umieralności, tymczasem zmniejszenie dawki podczas badania było związane z najwyższą śmiertelnością.

PAD może wywoływać przykre objawy, w tym bolesne skurcze, drętwienie i osłabienie. Co więcej, słabe krążenie w stopach u osób z tą chorobą powoduje szereg komplikacji i problemów zdrowotnych. Wiadomo też, że PAD zwiększa ryzyko udaru i , dlatego - jak uważają autorzy - statyny, jako obniżające poziom cholesterolu, powinny być zalecane wszystkim pacjentom z podaną chorobą.

Badanie pokazuje, że przyjmowanie statyn jest niezbędne dla dobrego rokowania u pacjentów z PAD, mówią autorzy badań. Badania pokazują, że rozpoczęcie leczenia jest zawsze korzystne i istotne okazuje się to, by nie zmniejszać dawki leku, ponieważ poziomy ponownie wzrosną, zwiększając w ten sposób ogólne ryzyko problemów sercowo-naczyniowych.

Osoby cierpiące na chorobę obwodową tętnic powinny unikać papierosów, regularnie ćwiczyć, stosować zdrową dietą zachować odpowiednią masę ciała. Jeśli chodzi o statyny, są dość powszechnie stosowane, ponieważ zmniejszają ryzyko udaru i zawału serca dzięki obniżeniu poziomu lipoprotein o niskiej gęstości, czyli tzw. „złego cholesterolu" LDL, który powoduje blokowanie tętnic. zaś są najczęstszą przyczyną śmierci na całym świecie.

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • eGospodarka.pl
  • Pola Nadziei
  • Kobiety.net.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Oferty pracy