Strona głównaChorobyCzarnuszka siewna pomoże w leczeniu raka trzustki?

Czarnuszka siewna pomoże w leczeniu raka trzustki?

Zioło stosowane w medycynie tradycyjnej w krajach Bliskiego Wschodu może pomóc w walce z rakiem trzustki, który jest jednym z najtrudniejszych nowotworów do leczenia. Naukowcy z Uniwersytetu Thomasa Jeffersona w Filadelfii odkryli, że tymochinon, ekstrakt z nasion czarnuszki siewnej (Nigella sativa), blokuje wzrost komórek raka trzustki i usprawnia proces zaprogramowanej śmierci komórek nowotworowych.
Czarnuszka siewna pomoże w leczeniu raka trzustki? [fot. Ulrike Leone from Pixabay]
Chociaż badania są na wczesnym etapie, sugerują, że tymochinon może znaleźć zastosowanie u pacjentów, którzy przeszli operację i , a także u osób z wysokim ryzykiem zachorowania na raka.

Według autorów, czarnuszka siewna pomaga w leczeniu wielu chorób, w tym niektórych zaburzeń immunologicznych i . Wcześniejsze testy pokazały również jej działanie przeciwnowotworowe w raku prostaty i okrężnicy. Co więcej, wykazuje efekty przeciwutleniające i przeciwzapalne.

W badaniach na komórkach , odkryto, że dodanie tymochinonu zabija około 80 procent komórek rakowych. Związek ten wyzwala zaprogramowaną śmierć komórek (wywołując zmiany ekspresji genów mających na to wpływ). Ponadto tymochinon spowodował „epigenetyczne" zmiany w komórkach raka trzustki, modyfikując ich DNA i prawdopodobnie sprzyjając zapoczątkowaniu programowanej śmierci komórki.

Rak trzustki jest dwunastym najczęściej występującym rakiem u mężczyzn i jedenastym u kobiet. Co roku odnotowuje się znacznie ponad 400 tysięcy nowych przypadków tego nowotworu. Rak trzustki jest zwykle trudny do zdiagnozowania, ponieważ nie istnieją testy przesiewowe, które mogą łatwo i wiarygodnie wykryć ten nowotwór we wczesnym stadium u osób bez objawów. Same symptomy zaś zazwyczaj pojawiają się w późniejszych stadiach, kiedy raka nie można już usunąć chirurgicznie i rozprzestrzenia się z trzustki do innych części organizmu. Jak pokazują statystyki, jedynie 9 proc. pacjentów przeżywa 5 lat po rozpoznaniu raka trzustki.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Aktywni 50+
  • Pola Nadziei
  • Umierać po ludzku
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Oferty pracy