Strona głównaChorobyCzerniak skóry. Przełom w leczeniu?

Czerniak skóry. Przełom w leczeniu?

Czerniaki skóry należą do nowotworów złośliwych o największej dynamice wzrostu liczby zachorowań. Wśród Polaków zapadalność na ten nowotwór podwaja się co dziesięć lat. Polska ma też największy w Europie wskaźnik liczby zgonów w stosunku do liczby zachorowań. Mimo że czerniak jest nowotworem, który można wykryć w początkowym etapie rozwoju, wiele osób zgłasza się do lekarza gdy choroba jest już w zaawansowanym stadium.
Czerniak skóry. Przełom w leczeniu? powstaje w obrębie znamion barwnikowych, nazywanych potoczne pieprzykami, a w połowie przypadków w obrębie skóry uprzednio niezmienionej. Wskaźnik zachorowalności na czerniaka stale rośnie – ocenia się, że co 10 lat następuje podwojenie zachorowań na całym świecie. W Polsce w 2009 roku zarejestrowano 2562 nowych zachorowań na ten nowotwór i 1144 zgony (dwukrotnie więcej niż z powodu innych nowotworów skóry). Ryzyko wystąpienia czerniaka zwiększają przypadki tej choroby w rodzinie, duża liczba znamion barwnikowych na skórze, oparzenia słoneczne, długotrwałe przebywanie na słońcu i korzystanie z solarium. Na czerniaka szczególnie narażone są osoby o jasnej karnacji, niebieskich tęczówkach i włosach blond lub rudych. Ponad 90% wszystkich czerniaków znajduje się na skórze, ale nowotwór ten może umiejscawiać się wszędzie tam, gdzie pojawiają się komórki barwnikowe, a zwłaszcza wewnątrz gałki ocznej, na błonie śluzowej - między innymi: narządów płciowych, w jamie ustnej, odbycie.

Wczesne rozpoznanie – badanie skóry pacjenta

Najważniejsza w diagnostyce jest samokontrola pacjenta i . Należy bezwzględnie zgłosić się do lekarza – dermatologa lub chirurga onkologa - jeśli dochodzi do wzrostu znamienia, jego krwawienia lub świądu. Badania kontrolne powinno się wykonywać przynajmniej raz w roku. Wyjątkiem są osoby z licznymi znamionami barwnikowymi, które powinny badać się częściej. Dokładne obejrzenie skóry przez doświadczonego lekarza odbywa się w dobrym oświetleniu, z uwzględnieniem okolic trudno dostępnych (głowa, stopy, przestrzenie międzypalcowe, okolice narządów płciowych i odbytu). W przypadku barwnikowych uzupełnieniem jest badanie dermatoskopowe (polega na oglądaniu zmian skórnych tzw. dermatoskopem, czyli urządzeniem z powiększeniem 10 lub 12-krotnym i wbudowanym oświetleniem, które pozwala na uwidocznienie głębszych struktur oglądanej zmiany). W zależności od postawionego rozpoznania (na podstawie wywiadu, lokalizacji, badania i wyniku dermatoskopii) lekarz może zadecydować o usunięciu niektórych zmian.

Nie trać czasu, rozpocznij leczenie!

Czerniak ma dwie fazy wzrostu. W pierwszej fazie rozrasta się w obrębie naskórka, nie dając przerzutów. Druga faza to faza przyspieszonego wzrostu – w tym okresie nowotwór może już dawać przerzuty - najpierw do węzłów chłonnych, potem do innych narządów. Dlatego w całej terapii ogromne znaczenie ma czas, w którym pacjent trafi do specjalisty. Za każdym razem, gdy zachodzi ryzyko wystąpienia czerniaka, lekarz wycina znamię wraz z marginesem zdrowej skóry. Wycinek chorej tkanki zostaje poddany badaniu histopatologicznemu, podczas którego stwierdza się charakter tkanki i stopień zaawansowania choroby. Decyzją lekarza, niekiedy usuwa się też towarzyszący węzeł chłonny, zwany węzłem wartowniczym. Przy zaawansowanych postaciach nowotworu, czyli wtedy, gdy czerniak przekroczył barierę skóry i przedostał się do węzłów chłonnych lub innych narządów, oprócz leczenia chirurgicznego konieczne jest też leczenie wspomagające. W zależności od stanu zdrowia pacjenta stosuje się chemio-, immuno- lub radioterapię. Tę ostatnią formę terapii wykorzystuje się również u osób, u których istnieje duże ryzyko nawrotu choroby.

Przełom w leczeniu czerniaków skóry?

Dotychczas wyniki leczenia czerniaka w późnym stadium nie były najlepsze, gdyż zaawansowana choroba jest oporna na leki, będące podstawą klasycznej chemioterapii. Jednak ostatnie lata przyniosły przełom w terapii – jest to m.in. odkrycie zależności pomiędzy mutacją genu BRAF, a progresją czerniaka. Wiedza na temat tego mechanizmu pozwoliła rozwinąć nowe leczenie, tzw. ukierunkowane molekularnie, które polega na blokowaniu nieprawidłowego białka, kodowanego przez zmutowany gen BRAF.

Europejska Agencja Leków (EMA) 20 lutego 2012 r. zarejestrowała preparat wspomagający leczenie chorych na nieoperacyjnego lub przerzutowego czerniaka z obecną mutacją genu BRAF. Zarejestrowany specyfik jest spersonalizowanym, doustnym lekiem, którego działanie polega na blokowaniu nieprawidłowego białka, kodowanego przez zmutowany gen BRAF. Mutacja ta występuje u około 50% pacjentów cierpiących na czerniaka. W badaniach wykazano, że zastosowanie preparatu nie tylko wydłuża przeżycie całkowite i czas do progresji choroby, lecz u większości chorych powoduje również zmniejszenie guza, co stanowi znaczącą korzyść w terapii tej wyniszczającej choroby. Kryterium zastosowania leczenia jest oznaczenie mutacji BRAF za pomocą specjalnego testu diagnostycznego.

Przeczytaj także


Czerniak - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Czerniak to złośliwy nowotwór skóry. Choroba rozwija się zwykle w obszarze znamion barwnikowych nazywanych potocznie pieprzykami. Jeśli zostanie wykryty w bardzo wczesnym okresie, może być w pełni wyleczalny. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 21:40:27, 22-03-2012 ~gość: 46.76.73.xxx

    PO dlugich namowach maz zgodzil sie na wizyte u dermatologa-ma sporo czarnych plamek,szczegolne na plecach-nie wtajac od stolika,powiedziala,ze to,starcze oznaki-57lat--- to poprostu kpina ,drugi raz na wizyte u innego dermtologa znowu bede musiala namaawiac...
  • 14:56:20, 10-04-2014 grakos

    Mój mąż od ok. dwóch lat ma w dolnej części pleców pozbawioną barwnika dość dużą płaską plamę sr.ok.20mm , na której jest podłużna brązowa plamka (też płaska 12x7 mm). Miejsce to nie boli i nie swędzi. Dopiero w tym roku mąż zgłosił się do dermatologa, który dał skierowanie do chirurga aby tę zmianę usunąć. Chirurg potwierdził konieczność usunięcia, ale dla upewnienia się byliśmy wczoraj na konsultacji onkologicznej u prof. Kułakowskiego w Polskiej Fundacji Europejskiej Szkoły Onkologicznej w Warszawie. Profesor również zakwalifikował tę zmianę skórną do usunięcia i na środę tj.16.04.14 mąż został zapisany na zabieg. Bardzo się niepokoję, bo po obejrzeniu zdjęć czerniaka w internecie istnieje duże prawdopodobieństwo, że u męża też jest to czerniak. Mam więc pytanie czy ktoś może zna i był leczony przez prof.Kułakowskiego, bo nie znam opinii na Jego temat prócz tego, że jest to lekarz od dawna emerytowany. Wdzięczna będę za jakieś sugestie.
    ... zobacz więcej
  • 20:19:34, 10-04-2014 babciela

    Na pocieszenie- bardzo dobry specjalista, doskonaly fachowiec. Popytaj przy nastepnej wizycie - w Poznaniu jakaś klinika robi badania czerniaków(ale cos nie wyglada mi to na czerniaka), i jest jakas nowa metoda genetyczna leczenia tego npl.
  • 09:29:51, 17-04-2014 grakos

    Cytat:
    grakos
    Mój mąż od ok. dwóch lat ma w dolnej części pleców pozbawioną barwnika dość dużą płaską plamę sr.ok.20mm , na której jest podłużna brązowa plamka (też płaska 12x7 mm). Miejsce to nie boli i nie swędzi. Dopiero w tym roku mąż zgłosił się do dermatologa, który dał skierowanie do chirurga aby tę zmianę usunąć. Chirurg potwierdził konieczność usunięcia, ale dla upewnienia się byliśmy wczoraj na konsultacji onkologicznej u prof. Kułakowskiego w Polskiej Fundacji Europejskiej Szkoły Onkologicznej w Warszawie. Profesor również zakwalifikował tę zmianę skórną do usunięcia i na środę tj.16.04.14 mąż został zapisany na zabieg. Bardzo się niepokoję, bo po obejrzeniu zdjęć czerniaka w internecie istnieje duże prawdopodobieństwo, że u męża też jest to czerniak.
    Zaplanowany u męża zabieg usunięcia zmiany skórnej odbył się 16.04. Przeprowadzony był w znieczuleniu miejscowym i trwał ok.30 min. Założono 7 szwów i za dwa dni ma być wizyta kontrolna, a po świętach stopniowe zdjęcie szwów. Wynik badania histopatologicznego ma być za dwa tygodnie. Mąż na razie czuje się dobrze, ale ja odczuwam duży niepokój, co dalej jeśli wynik badania wykaże, że był to jednak czerniak. Chciałabym być przygotowana na taką ewentualność, aby nie popełnić jakichś błędów, bo wiem, że już tak późne zgłoszenie się do lekarza było błędem wynikającym z niewiedzy.
    ... zobacz więcej

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Kosciol.pl
  • EWST.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Oferty pracy