Strona głównaChorobyCzy prawidłowo dobieramy leki przeciwbólowe?

Czy prawidłowo dobieramy leki przeciwbólowe?

Istnieje wiele źródeł bólu, jak też okoliczności, w których może on się pojawić. Praktycznie przy wykonywaniu każdej codziennej czynności mogą się pojawić mniejsze lub większe dolegliwości. Rynek leków przeciwbólowych oferuje bogaty wybór środków przynoszących ulgę. Ważne, by prawidłowo wybrać właściwy lek na konkretny rodzaj bólu.
Czy prawidłowo dobieramy leki przeciwbólowe? Wśród bólów, które najczęściej nam dokuczają i przeszkadzają w codziennych czynnościach, wymienia się m.in. ból głowy oraz bóle gorączkowe - związane z i przeziębieniem. Na te rodzaje „zwykłego" bólu najczęściej przyjmujemy leki dostępne bez recepty. Leki takie najczęściej kupowane są w aptekach, jednak tylko nieco więcej niż jedna na 10 osób sugeruje się poradami farmaceutów - zdecydowana większość klientów aptek po prostu prosi o konkretny preparat. Może oznaczać to, że nie zawsze wybierając leki bez recepty, dokonujemy właściwego wyboru.

Od leków przeciwbólowych oczekuje się by m.in. działały miejscowo, były bezpieczne, a ich efekt utrzymywał się przez długi czas. Sposób w jaki działają zależy w dużej mierze od substancji czynnej, jaką zawierają.

Najbardziej popularnymi substancjami są i . Obie substancje mają działanie przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Jednak gdy łapie nas ból i gorączka, bardzo często jest to uwarunkowane stanem zapalnym w naszym organizmie, a z tych dwóch przeciwdziała mu tylko ibuprofen. Są też inne substancje przeciwbólowe, o których niekiedy wiemy znacznie mniej, dlatego nie przychodzi nam do głowy by po nie sięgnąć. Dlatego, przed wyborem jednej z tych dwóch substancji warto sprawdzić, czym w istocie powodowany jest ból i poradzić się specjalisty. Niewłaściwie dobrany lek przeciwbólowy nie tylko nie zlikwiduje dolegliwości, ale dodatkowo obciąży cierpiący już organizm (układ pokarmowy, wątrobę, nerki i inne organy).

Informacje na temat działania najważniejszych dostępnych w Polsce bez recepty substancji przeciwbólowych:

Paracetamol (w USA acetaminofen) - lek o działaniu przeciwbólowym i przeciwgorączkowym. Wykazuje bardzo słabe działanie przeciwzapalne, może być podawany w postaci tabletek, syropów lub czopków. Przyjmowany w stanach bólowych mięśni, stawów, głowy, zębów, przy dolegliwościach menstruacyjnych lub spowodowanych grypą i przeziębieniem

Ibuprofen - niesteroidowy lek przeciwzapalny (NLPZ), o działaniu przeciwzapalnym, przeciwbólowym i przeciwgorączkowym. Nie kumuluje się w organizmie. Zalecany między innymi w reumatoidalnym zapaleniu stawów, chorobie zwyrodnieniowej stawów lub kręgosłupa, przy bólach pourazowych, ale także w bólu głowy, bólach menstruacyjnych czy bólach zębów.

Naproksen - niesteroidowy lek przeciwzapalny (NLPZ), o działaniu przeciwzapalnym, przeciwbólowym i przeciwgorączkowym. Uśmierza dolegliwości poprzez blokowanie hormonów odpowiedzialnych za ból i stany zapalne. Działa długofalowo, zaleca się jego przyjmowanie w stanach zapalnych ale też przy dolegliwościach spowodowanych artretyzmem, reumatyzmem czy osteoporozą. Można stosować także w postaci maści.

Kwas acetylosalicylowy, nazywany aspiryną - niesteroidowy lek przeciwzapalny (NLPZ), środek o działaniu przeciwbólowym, przeciwgorączkowym i przeciwzapalnym. Działa także przeciwzakrzepowo, stosowany w profilaktyce chorób układu krążenia, udarów mózgu i zawałów serca. oraz jako składnik innych leków.

Diklofenak - niesteroidowy lek przeciwzapalny (NLPZ), o silnym działaniu przeciwzapalnym, przeciwbólowym i przeciwgorączkowym. Stosowany często w reumatoidalnym zapaleniu stawów, przy ataku dny moczanowej, a także do uśmierzania bólów pourazowych i pooperacyjnych.

Przeczytaj także


Ból, bóle głowy - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Na bóle głowy skarży się aż 70 procent Polaków. Dolegliwości te mogą być spowodowane przez szereg przyczyn - fizycznych, chemicznych, psychicznych, bakteriologicznych, neurologicznych. Ich zidentyfikowanie jest jednak bardzo istotne ze względu na podjęcie odpowiedniego leczenia. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 09:16:05, 08-11-2012 volverine

    Współcześnie coraz więcej osób nadużywa leków przeciwbólowych, mnie samemu przy migrenach zdarzyło się przedawkować kiedy ból był tak silny, a tabletka szybko nie zadziałała. Na dłuższą metę faszerowanie się tabletkami jest wyniszczające dla organizmu. Dlatego biorę leki w ostateczności a na bóle różnego rodzaju pomaga mi rezonator biofotonowy
    ... zobacz więcej

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kosciol.pl
  • EWST.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Oferty pracy