Strona głównaChorobyDiazepam - lek na zaburzenia lękowe może wywoływać uzależnienie

Diazepam - lek na zaburzenia lękowe może wywoływać uzależnienie

Uważa się, że uzależnienie od leków rozwija się przez relatywnie długi okres czasu. Proces ten obejmuje zarówno strukturalne, jak i funkcjonalne zmiany w komórkach nerwowych mózgu, które jednak wciąż pozostają niedostatecznie poznane. W każdym razie już pojedyncza dawka leku lub alkoholu jest wystarczająca, by wywołać początkowy etap uzależnienia.
Diazepam - lek na zaburzenia lękowe może wywoływać uzależnienie [fot. jhenning from Pixabay]
Fińskie badanie pokazało, że mechanizmy sprzyjające są podobne do tego, co się dzieje przy przyjmowaniu benzodiazepin o nazwie diazepam.

Benzodiazepiny to skuteczne , które są powszechnie stosowane w leczeniu stanów lękowych, , bólów, napadów paniki i innych podobnych objawów. Z czasem jednak u osób je zażywających może rozwinąć się zwiększona tolerancja na te leki i mogą pojawić się symptomy uzależnienia.

- Wcześniej uzależnienie od benzodiazepin wyjaśniano przez odniesienie do wzmocnienia negatywnego, a nie pozytywnego. Innymi słowy, sądzono, że przyczyną kontynuacji stosowania tego leku jest to, że pomaga on złagodzić niepokojące objawy odstawienia i ogólny dyskomfort, a nie niż dlatego, że wywołuje poczucie nagrody - mówi profesor Esa Korpi z Uniwersytetu Helsińskiego.

Jak pokazały badania sprzed dekady, diazepam skutkuje podobnymi zmianami w mózgowych komórkach dopaminergicznych wywołujących poczucie nagrodę, jak dawka , morfiny, amfetaminy czy kokainy. Ponadto przekaz wiadomości w komórkach dopaminowych jest wzmocniona do 72 godzin po przyjęciu diazepamu. - Nasze badania wykazały, że diazepam oddziałuje też na układ dopaminowy, co oznacza wzmocnienie mechanizmu uzyskiwania nagrody, stąd ostrzeżenie przed uzależnieniem od benzodiazepin - wyjaśnia prof. Korpi.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Hospicja.pl
  • eGospodarka.pl
  • Aktywni 50+
  • Oferty pracy