Strona głównaChorobyDłuższe stosowanie opioidów zaburza sen

Dłuższe stosowanie opioidów zaburza sen

Długotrwałe stosowanie opioidów może zaburzać sen, zmniejszając jego wydajność i zwiększając ryzyko problemów z oddychaniem podczas snu.
Dłuższe stosowanie opioidów zaburza sen [fot. HeungSoon from Pixabay]
Przyjmowanie opioidów gwałtownie wzrosło w ciągu ostatniej dekady, niemal 92 miliony Amerykanów stosuje te leki na receptę, a 11,5 miliona osób ich nadużywa. Zażywanie wspomnianych wiąże się jednak z ryzykiem . Teraz okazuje się, że może oznaczać zmiany w architekturze snu i zwiększone prawdopodobieństwo depresji oddechowej podczas snu (zmniejszenia częstości i głębokości oddechów).

- Pacjenci z przewlekłym bólem często odczuwają zmęczenie i zmagają się z zaburzeniami snu. Przewlekła terapia opioidami może dodatkowo zakłócać sen poprzez zmniejszenie jego wydajności, a także skrócenie fazy wolnofalowej oraz tej z szybkim ruchem gałek ocznych. Innym niepożądanym skutkiem stosowania opioidów jest depresja oddechowa, która może nasilać ryzyko zaburzeń oddychania związanych ze snem, takich jak hipowentylacja, centralny i obturacyjny bezdech senny - mówi prof. R. Nisha Aurora z Rutgers Robert Wood Johnson Medical School.

Nieleczone zaburzenia oddychania związane ze snem jest szkodliwe dla zdrowia, przy czym diagnoza tego zaburzenia lekarza po nocnym badaniu snu w laboratorium snu. Dostępne są skuteczne metody leczenia, w tym kilka terapii dodatnim ciśnieniem w drogach oddechowych.

- W związku ze złożoną relacją między , snem, funkcjonowaniem w ciągu dnia i terapią opioidami, potrzebna jest bliska współpraca między specjalistami od bólu, ekspertami z zakresu snu i świadczeniodawcami podstawowej opieki zdrowotnej, aby zoptymalizować korzyści dla pacjenta i zminimalizować powikłania, jeśli opioidy stanowią część długotrwałej terapii - mówi prof. Aurora.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kosciol.pl
  • EWST.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Aktywni 50+
  • Oferty pracy