Strona głównaChorobyEliksir młodości nie chce działać

Eliksir młodości nie chce działać

Opublikowane ostatnio w New England Journal of Medicine wyniki badań każą odłożyć na później marzenia o cudownej pigułce przedłużającej młodość. Określany szumnym mianem "czynnika młodości" hormon DHEA nie potwierdził w testach swojej zdolności do przeciwdziałania oznakom starzenia się organizmu.
DHEA jest naturalnym hormonem sterydowym, zbliżonym chemicznie do testosteronu i estrogenu, dzięki czemu łatwo może być w nie przekształcany. Jego produkcja przez organizm osiąga szczyt we wczesnym wieku dorosłym, zaś po przekroczeniu 25 lat zaczyna gwałtownie spadać. Po przeprowadzonych kilka lat temu testach na gryzoniach pojawiła się nadzieja, że podawanie tego hormonu starszym osobom może pomagać w zwalczaniu cukrzycy i chorób serca.

Tych optymistycznych informacji nie potwierdziły jednak najnowsze badania, zorganizowane przez naukowców z Mayo Clinic i Uniwersytetu w Padwie. W trwających dwa lata testach wzięło udział 57 kobiet i 87 mężczyzn powyżej 60 roku życia. Co trzy miesiące przechodzili oni kompleksowe badania lekarskie oraz wypełniali dotyczący ich samopoczucia kwestionariusz.

Jak się okazało, substancja nie zdołała zauważalnie poprawić kondycji zdrowotnej pacjentów, ich sprawności fizycznej, ani ogólnie odczuwanego komfortu życia. Co gorsza, wprawdzie podczas testów DHEA nie stwierdzono skutków ubocznych jego przyjmowania, ale lekarze nie wykluczają, że w zbyt dużych dawkach może on zwiększać ryzyko raka piersi i prostaty.

Nie wiadomo na razie jak wyniki wspomnianych badań przełożą się na sprzedaż preparatów zawierających ten hormon, która w samym tylko USA przyniosła w zeszłym roku 50 milionów dolarów zysku. Również w polskich aptekach od niedawna jest dostępny "Biosteron" - pierwszy preparat z DHEA jaki trafił na nasz rynek.

Jakub Parnes / Senior.pl

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

Przeczytaj także


Menopauza - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Menopauza - inaczej przekwitanie - nie jest chorobą, ale naturalnym procesem zachodzącym w kobiecym organizmie. Niestety, zmiany które wówczas zachodzą, zwiększają ryzyko wystąpienia wielu chorób. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 21:56:27, 23-03-2009 danap14

    Przeczytałam z zainteresowaniem ten artykół, jest czytelny i może wiele wyjaśnic dla osób zainteresowanych tym problemem...Pozdrawiam

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • EWST.pl
  • Aktywni 50+
  • Akademia Pełni Życia
  • Hospicja.pl
  • Oferty pracy