Strona głównaChorobyGdzie znaleźć witaminę E i co grozi, gdy mamy jej za mało

Gdzie znaleźć witaminę E i co grozi, gdy mamy jej za mało

Witamina E jest istotnym elementem naszej diety, ponieważ ma wpływ na wiele funkcji organizmu. Zwalcza wolne rodniki tlenowych, które mogą szkodzić integralności błon komórkowych i tym samym jest znana jako silny przeciwutleniacz. Odpowiednia ilość witaminy E to dobre samopoczucie, ochrona przed demencją i młody wygląd.
Gdzie znaleźć witaminę E i  co grozi, gdy mamy jej za mało [© Reicher - Fotolia.com] Witamina E jest rozpuszczalna w tłuszczach. Odgrywa rolę w utrzymaniu zdrowej skóry i chroni przed promieniowaniem UV. Ponadto regularne jej przyjmowanie minimalizuje ryzyko rozwoju różnych rodzajów raka.

Należy pamiętać, że niektóre z korzyści można uzyskać jedynie poprzez dostarczenie witaminy E z naturalnych źródeł, takich jak żywność. Suplementy z jej zawartością nie mogą zaoferować takiej samej ochrony np. przed rakiem prostaty i rozwojem choroby Alzheimera.

Jakie są przyczyny niedoboru witaminy E?

Niedobór witaminy E nie powinien mieć miejsca, jeśli stosuje się zrównoważoną dietę z dużą ilością warzyw i owoców. W związku z tym niedostateczne spożycie polecanych w codziennym sposobie odżywiania produktów jest najczęstszą przyczyną jej niedoboru. Wśród innych powodów wymienia się zaburzenia metabolizmu witaminy E w wątrobie i zaburzenia wchłaniania w jelitach.

Jakie są objawy niedoboru witaminy E?

Gdy poziom witaminy E spada w obiegu i tkankach, a dokładniej jej aktywnego składnika, tj. alfa-tokoferolu, większość objawów ma miejsce w odniesieniu do układu nerwowego. Mogą pojawić się, m. in. słaba koordynacja, zaburzenia równowagi, osłabienie mięśni, skurcze mięśni, zaburzenia ruchowe, etc. Oprócz wspomnianych symptomów, niedobór witaminy E może powodować słabe widzenie wywołane retinopatią i brak odpowiedzi immunologicznej w przypadku infekcji. Ponadto niedostateczna ilość witaminy E może również zwiększać ryzyko chorób układu krążenia oraz zachorowania na raka.

Niski poziom witaminy E może powodować także choroby przewodu pokarmowego, problemy z wątrobą i obniżenie sprawności funkcjonowania układu nerwowego. Wiele chorób skóry jest również związanych z niedoborem witaminy E.

Jakie są skutki uboczne stosowania suplementów z witaminą E?

Zalecana dzienna dawka wynosi od 10 mg na dobę dla osób dorosłych. Jednak w ostatnim czasie eksperci zalecają jeszcze większą porcję - aż 15 mg na dobę dla dorosłych. Zatem stosunkowo rzadko mamy do czynienia z nadmiarem witaminy E. Można ją przedawkować w przypadkach nadmiernej suplementacji witaminą E lub substancją pochodną. Co nam wówczas grozi? Zaobserwowano ryzyko złej krzepliwości krwi u osób z nadmiernym poziomem opisywanej substancji, co może to być poważnym problemem w przypadku gdy dany pacjent bierze leki przeciwzakrzepowe.

Dostarczanie organizmowi dużych ilości witaminy E, ponad 3000 IU, może prowadzić też do biegunki, osłabienia, podwójnego widzenia, problemów z mięśniami.

Aby zapobiec występowaniu takich problemów, należy skoncentrować się na konsumpcji żywności, która stanowi naturalne źródło witaminy E. Należy tu pamiętać, że obróbka termiczna może być szkodliwa i znacznie zmniejszyć poziom witaminy znajdującej się w świeżej żywności.
Gdzie znaleźć witaminę E?

Duże ilości witaminy E znajdują się w pszenicy, ale obróbka termiczna może zmniejszyć jej zawartość o 50 do 90 procent. Produkcja makaronu np. eliminuje aż 90 procent opisywanej substancji.

Warto sięgać po świeże warzywa i owoce. Witaminę E znajdziemy w rzepie, nasionach słonecznika, migdałach i szpinaku. Wysoką jej zawartością cechują się też: pietruszka, kapusta, papaja, oliwki, papryka, brukselka, kiwi, pomidory, jagody i brokuły.

Można również spożywać zielone warzywa liściaste, produkty pełnoziarniste i jaja, jeśli chce się zapewnić organizmowi wystarczającą ilość witaminy E.

Wchłanianie witaminy E jest silnie uzależnione od obecności witaminy C i B3 w organizmie.
Poza wysoką temperaturą witaminę E niszczą wystawienie na długotrwałe działanie tlenu, a także żelazo, chlor i oleje mineralne.

Przeczytaj także


Choroba Alzheimera - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Choroba Alzheimera jest postępującym schorzeniem neurodegeneracyjnym ośrodkowego układu nerwowego, prowadzącym do stanów otępiennych, utraty pamięci, zdolności kognitywnych czy pogorszenia się oceny sytuacji. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Aktywni 50+
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • EWST.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Oferty pracy