Strona głównaChorobyGlukozamina na bolące stawy

Glukozamina na bolące stawy

Żyjemy coraz dłużej, jednak aby w pełni cieszyć się życiem powinniśmy zdawać sobie sprawę z procesów, które wraz z upływem czasu zachodzą w organizmie.
Jedną ze związanych wiekiem dolegliwości jest zwyrodnienie stawów, szacuje się,że ponad 90% po 60- tym roku życia cierpi z powodu bólu stawów. Bywa jednak i tak, że choroba pojawia się znaczenie wcześniej i przez długi czas rozwija się bezobjawowo. Z czasem pojawia się osłabienie kończyn, uczucie zmęczenia, trudność sprawia wykonywania codziennych czynności. Upływu czasu nie da się zatrzymać, można jednak walczyć z czynnikami wzmagającymi rozwój dolegliwości zwyrodnieniowych, należą do nich min: płaskostopie, problemy endokrynologiczne, nadwaga.

Jedna z uciążliwych i często występujących dolegliwości jest artretyzm, czyli zwyrodnienie chrząstki stawowej i zapalenie błony maziowej w kości. Typowe dla artretyzmu jest powolne niszczenie struktury tkanki chrzęstnej oraz powstawanie nowej, nieprawidłowej tkanki kostnej w stawie. W stawach dotkniętych zwyrodnieniem zaburzone zostaje funkcjonowanie komórek, które biorą udział w procesie odbudowy, konsekwencją tego jest ból oraz pojawianie się narośli kostnych. Jeśli choroba jest bardzo zaawansowana jedyną forma leczenia jest walczenie z jej objawami i zapobieganie atakom bólu. W tym celu podawane są niesteroidowe leki przeciwbólowe, które przy zbyt długim przyjmowaniu mogą wywołać chorobę wrzodowa żołądka i dwunastnicy.

Alternatywą dla takiego leczenia jest przyjmowanie preparatów zawierających glukozaminę - monocukier naturalnie występujący w więzadłach, chrząstkach i ścięgnach. Glukozamina ma działanie odżywcze, bierze udział w procesach jej odbudowy i regeneracji. Niestety wraz z wiekiem zdolność organizmu do endogennej syntezy glukozaminy maleje. Ponieważ proces ten może zacząć się już po 40- stym roku życia warto uzupełnić braki glukozaminy odpowiednimi suplementami diety, dzienna dawka to 150 mg.

Korzystny wpływ przyjmowania preparatów zawierających glukozaminę potwierdziły badania i eksperymenty naukowe, istotne jest również to, że glukozaminę mogę przyjmować osoby chorujące na cukrzycę. Uzupełnianie niedoborów glukozaminy zaleca się osobom po 50- tym roku życia, cierpiącym na bóle stawów, oraz prowadzącym aktywny tryb życia.

Marta Wasiak / Senior.pl

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Akademia Pełni Życia
  • Kosciol.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Oferty pracy

  X   Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.   X