Strona głównaChorobyHormonalna terapia zastępcza a ryzyko raka jajników

Hormonalna terapia zastępcza a ryzyko raka jajników

Kobiety przechodzące menopauzę i stosujące hormonalną terapię zastępczą (HTZ) narażają się na wyższe ryzyko raka jajnika, mówią naukowcy z Oxford University.
Hormonalna terapia zastępcza a ryzyko raka jajników	  [© PHILETDOM - Fotolia.com] Analizy wskazują, że zagrożenia są nieco większe niż wcześniej sądzono, choć jednocześnie eksperci stwierdzili, że nie ma powodu, dla którego kobiety zaprzestały stosowania .

Stosowanie HTZ przez kilka lat było związane z o 40 procent zwiększonym ryzykiem , wynika z badań.

Mimo to, rzeczywiste ryzyko jest ciągle niewielkie. Wśród kobiet, które stosują HTZ przez pięć lat w wieku około 50 roku życia, tj. wtedy, gdy zwykle zaczyna się , odnotowuje się jeden dodatkowy przypadek raka jajnika na każde 1000 pań i jeden dodatkowy zgon z powodu raka jajnika na każde 1700 pacjentek.

Tysiące kobiet stosuje HTZ. Badania wykazały, że wpływ na ryzyko zachorowania na raka był taki same dla obu głównych rodzajów tej terapii - zarówno tych, które zawierają , jak i tych z progestagenem.

Jak wskazują pracownicy Medicines and Healthcare Products Regulatory Agency (MHRA), aby zminimalizować ryzyko skutków ubocznych, zawsze powinno się rekomendować jak najmniejsze skuteczne dawki HTZ i stosować je w możliwie jak najkrótszym czasie.

Decyzja, aby rozpocząć, kontynuować lub przerwać HTZ powinna być podejmowana wspólnie przez pacjentkę i jej lekarza na podstawie najnowszych danych z badań, osobistych okoliczności, w tym wieku i czynników ryzyka chorób, wskazują eksperci.

Przeczytaj także


Menopauza - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Menopauza - inaczej przekwitanie - nie jest chorobą, ale naturalnym procesem zachodzącym w kobiecym organizmie. Niestety, zmiany które wówczas zachodzą, zwiększają ryzyko wystąpienia wielu chorób. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • eGospodarka.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Aktywni 50+
  • Oferty pracy