Strona głównaChorobyHormonalna terapia zastępcza nie zwiększa ryzyka demencji

Hormonalna terapia zastępcza nie zwiększa ryzyka demencji

Hormonalna terapia zastępcza stosowana u kobiet w okresie menopauzy nie zwiększa ryzyka rozwoju demencji.
Hormonalna terapia zastępcza nie zwiększa ryzyka demencji [fot. Michal Jarmoluk from Pixabay]
Hormonalna Terapia Zastępcza (HTZ) łagodzi objawy , takie jak uderzenia gorąca, zaburzenia snu, wahania nastroju, problemy z i symptomy . Niektóre objawy są podobne do wczesnych oznak rozwoju demencji. Okazuje się, że wyższy poziom estrogenu może chronić nie tylko przed dolegliwościami związanymi z menopauzą, ale też i pogłębiającym się wraz z wiekiem osłabieniem pracy mózgu.

W badaniach ekspertów z kilku brytyjskich uniwersytetów uwzględniono dane ponad stu tysięcy kobiet w wieku powyżej 55 lat. Nie było żadnych ogólnych powiązań między stosowaniem HZT i ryzykiem rozwoju demencji. Dotyczyło to wszelkich rodzajów terapii, metod aplikacji (pigułki, plastry, kremy, etc.) oraz dawek i czasu trwania leczenia. W przypadku pań poniżej 80 lat, które stosowały wyłącznie estrogenową terapię przez co najmniej 10 lat, ryzyko demencji było nawet w pewnym stopniu zmniejszone. Odnotowano jedynie niewielki wzrost zagrożenia objawami w przypadku stosowania terapii estrogenowo-progestagenowej, ale było to mierzalne dopiero po stosowaniu HTZ przez pięć lat lub dłużej.

Autorzy dostrzegają pewne ograniczenia w danych, takie jak niepełne rejestrowanie objawów menopauzy, szczególnie w przypadku kobiet po menopauzie, które mogły mieć wpływ na uzyskane wyniki. Według nich badanie daje jasne wyniki, co ma szczególną wagę, wobec wcześniejszych niespójnych rezultatów i powinno uspokoić kobiety potrzebujące hormonalnej terapii menopauzalnej.
Cieszymy się, że możemy przedstawić odkrycia, które uspokoją panie korzystające z HTZ i ułatwią rozmowy między lekarzami i pacjentkami na temat najbezpieczniejszych metod leczenia. Mamy nadzieję, że będą one również przydatne dla innych, w tym pracowników służby zdrowia i osób zajmujących się polityką zdrowotną - podsumowuje dr Yana Vinogradova, autorka badań.
Na podstawie:

Przeczytaj także


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


Menopauza - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Menopauza - inaczej przekwitanie - nie jest chorobą, ale naturalnym procesem zachodzącym w kobiecym organizmie. Niestety, zmiany które wówczas zachodzą, zwiększają ryzyko wystąpienia wielu chorób. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • EWST.pl
  • Pola Nadziei
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Oferty pracy