Strona głównaChorobyIbuprofen przyjmowany z innymi lekami może uszkodzić nerki

Ibuprofen przyjmowany z innymi lekami może uszkodzić nerki

Ci, którzy przyjmują leki moczopędne i inhibitory układu renina-angiotensyna (RAA) z powodu nadciśnienia, powinni zachować ostrożność przy stosowaniu ibuprofenu.
Ibuprofen przyjmowany z innymi lekami może uszkodzić nerki
Diuretyki i inhibitory RAA często są przepisywane razem pacjentom z i są dostępne pod różnymi nazwami. Środki przeciwbólowe, takie jak , można zaś kupić bez recepty w większości aptek i sklepów.

Naukowcy z University of Waterloo zastosowali komputerowe modelowanie, by ocenić interakcje trzech leków i ich wpływ na nerki. Jak odkryli, u osób o określonych profilach medycznych łączenie określonych farmaceutyków może powodować ostre uszkodzenie nerek i w niektórych przypadkach może ono być trwałe.

- Nie chodzi o to, że każdy, kto przyjmie taką kombinację leków, będzie miał problemy. Jednak badania pokazują, że ryzyko jest takie, że należy zachować ostrożność - mówi prof. Anita Layton, współautorka badań.
Symulowane komputerowo badania leków mogą dać szybkie wyniki, które w badaniach klinicznych na ludziach zajęłyby znacznie więcej czasu. Uczeni wykorzystują więc matematykę i informatykę, aby ułatwić ocenę komplikacji związanych ze stosowaniem różnych medykamentów.

W tym przypadku - jak mówią eksperci - warto rozpropagować uzyskane wyniki, ponieważ wielu ludzi ma nadciśnienie, a ibuprofen jest powszechnie zażywany.

- Diuretyki to grupa leków, które sprawiają, że organizm zatrzymuje mniej wody. Odwodnienie jest głównym czynnikiem w ostrym uszkodzeniu , a inhibitor RAA i ibuprofen uderzają w te narządy potrójnym działaniem. Jeśli zdarzy ci się przyjmować wspomniane środki na nadciśnienie i potrzebujesz , rozważ zamiast paracetamol - radzi prof. Layton.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Nadciśnienie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nadciśnienie tętnicze, czyli hipertensja to jedna z najczęściej występujących przewlekłych dolegliwości układu krwionośnego. Niestety, jest to również schorzenie groźne i jeśli nie jest leczone, może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, a nawet do śmierci. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Kosciol.pl
  • Aktywni 50+
  • eGospodarka.pl
  • Oferty pracy