Strona głównaChorobyIm więcej zażywanych leków tym wyższe ryzyko zespołu słabości u seniorów

Im więcej zażywanych leków tym wyższe ryzyko zespołu słabości u seniorów

Wraz z wiekiem nierzadko rozwija się szereg przewlekłych schorzeń i problemów zdrowotnych. Zwykle oznacza to konieczność przyjmowania kilku różnych leków przez osoby starsze. Gdy z kolei seniorzy zażywają ponad pięć leków (co określa się jako „polipragmazję"), może to zwiększyć ryzyko wystąpienia szkodliwych skutków ubocznych.
Im więcej zażywanych leków tym wyższe ryzyko zespołu słabości u seniorów [fot. Pixabay]
Przyjmowanie więcej niż pięciu leków wiąże się z . Być może dzieje się tak dlatego, że leki wchodzą w różne interakcje i oddziałują na naszą zdolność do prawidłowego funkcjonowania w starszym wieku. Zespół słabości oznacza zwykle mniej siły, niższą i problem z normalnym funkcjonowaniem. Dolegliwość zwiększa ryzyko , kalectwa, a nawet śmierci.

Podczas kilkunastoletnich badań monitorowano stan zdrowia ponad dwóch tysięcy osób w wieku 50-75 lat. Od uczestników na bieżąco zbierano informacje na temat ilości przyjmowanych leków, dotyczyło to zarówno farmaceutyków na receptę, jak i tych dostępnych bez niej.

Kiedy uwzględniono różnice w cechach pacjentów, w tym rodzaje chorób, odkryto, że osoby zagrożone słabością, a także osoby wątłe, częściej znajdowały się w grupach z polipragmazją niż ci, którzy nie doświadczali zespołu słabości. Ludzie zażywający od 5 do 9 leków, byli o 1,5 raza bardziej narażeni na osłabienie w ciągu 3 lat w porównaniu z osobami, które przyjmowały mniej niż 5 leków. Im więcej medykamentów stosowano, tym ryzyko znacznego osłabienia było wyższe.

Leki mogą oddziaływać ze sobą nawzajem oraz z ludzkim organizmem w szkodliwy sposób (na przykład poprzez nasilenie negatywnych skutków ubocznych lub zmniejszenie pożądanych efektów). W rezultacie wzrasta również ryzyko upadków, majaczenia i słabości, mówią medycy.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kobiety.net.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Umierać po ludzku
  • eGospodarka.pl
  • Oferty pracy