Strona głównaChorobyInsulina w tabletkach? To możliwe, trwają prace

Insulina w tabletkach? To możliwe, trwają prace

Najpowszechniejszą formą przyjmowania insuliny są zastrzyki. Co prawda, pojawił się także lek w postaci proszku, który się inhaluje, ale nie jest tak skuteczny, jak iniekcje. Teraz opracowywana jest tabletka z tym hormonem – w badaniach na zwierzętach okazała się bardzo efektywna.
Insulina w tabletkach? To możliwe, trwają prace [© Kateryna_Kon - Fotolia.com]
Diabetycy często muszą przyjmować w nieprzyjemnej formie zastrzyków. Teraz badacze z Harvard University są na dobrej drodze do opracowania leku w tabletkach, co znacznie ułatwi jego stosowanie milionom chorych na na całym świecie.

Dotychczas głównym wyzwaniem dla wytworzenia tabletki z insuliną było znalezienie sposobu na zachowanie białka insuliny pomimo kontaktu z kwasem żołądkowym. Uczeni opracowali pigułkę o otoczce odpornej na działanie kwasu w żołądku i rozpuszczającej się dopiero w alkalicznym środowisku jelita cienkiego. Stąd z kolei nienaruszona insulina może bez przeszkód dostać się do krwioobiegu.

Jak wskazują autorzy, ich tabletka jest wygodna w stosowaniu i przechowywaniu. Może być trzymana do dwóch miesięcy w temperaturze pokojowej i nie stracić swoich właściwości. Testy na szczurach dowiodły wysokiej skuteczności leku, ale potrzebne są dalsze badania z udziałem ludzi, więc farmaceutyk może trafić do aptek dopiero za kilka lat.

Według Światowej Organizacji Zdrowia, liczba osób chorych na cukrzycę wynosi globalnie ponad 422 mln. Choroba jest główną przyczyną utraty wzroku, , , udaru i amputacji kończyn dolnych. Szacuje się, że jest bezpośrednio odpowiedzialna za1,6 mln. zgonów rocznie, a pośrednio za kolejne 2,2 mln śmierci każdego roku. WHO uważa, że cukrzyca będzie siódmą główną przyczyną śmierci do 2030 roku, na co ma wpływ zarówno społeczeństw, jak i powszechny, oraz niezdrowa dieta.

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Anemia - niedokrwistość, Choroba wieńcowa, Hemoroidy, Menopauza, Nowotwór prostaty, Osteoporoza, Schizofrenia, WZW C / HCV, pokaż wszystkie

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Aktywni 50+
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Hospicja.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Oferty pracy